Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Auttakaa verokorttiasiassa

Vierailija
12.12.2024 |

1. Jos ensi vuonna haen muutosverokortin kesken vuoden, tai siis verokortin palkkaa varten, niin vaikuttaako siihen veroprosenttiin ansiosidonnaisen päivärahan verotus eli se ennakonpidätys, jonka olen siihen mennessä maksanut?

2. Toinen kysymys: Ansiosidonnainen päiväraha riittää minulla enää pyöreästi 8 kuukaudella (tämä joulukuu mukaan luettuna), joten kun haen sille verokorttia vuodelle 2025, niin eikös siihen kannata laskea tuloraja vain 8 kuukauden ajalle? Koska JOS olisi niin ikävästi että olisin vielä silloinkin työtön työnhakija, niin tipun Kelan päivärahalle tai työmarkkinatuelle? Tarvitseeko Kelan maksamaan korvaukseen erillistä verokorttia vai meneekö siitä automaattisesti joku veroprosentti? 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin. Arvioit ensi vuoden tulot ja haet vuosirajan sen mukaan. Älä ota kuukausirajaa, mikäli tulot heittelevät.

Kelan päivärahasta menee käsittääkseni 20% ellei toimita muutosverokorttia. Ihan varma en ole, kun jo vuosia on työeläkeyhtiö hoitanut veroprosentin automaattisesti, eikä ole muita tuloja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi neljä