Onko poliorokotteesi voimassa? Halvaantumiseen johtavaa poliovirusta on löydetty jätevedestä Suomessa
Polion oireita ovat kuume, kurkkukipu ja huonovointisuus. Joskus virus päätyy hermostoon aiheuttaen halvauksia, aivokalvontulehdusta ja voimakasta raajakipua. Vauriot ovat pysyviä. Aina kun poliota on liikkeellä, rokottamattomat ja osittain rokottamattomat ovat vaarassa saada tartunnan.
Poliorokote ei nykyään sisällä elävää taudinaiheuttajaa eikä siitä ei voi saada poliota. Kannattaa käydä ottamassa rokote jos se on jäänyt välistä.
Kommentit (3)
Sehän lähti Israelista liikkeelle. Onko jo ICC:lle tehty kantelu bioterrorismista
En minä ainakaan muista milloin olisin viimeksi saanut poliorokotteen. Varmaan yli 20 vuotta sitten Ennen se annettiin 5 vuoden välein ja sitten se yhtäkkiä lopetettiin.
Kaikilla suomalaisilla ei ole poliorokote voimassa. Kysyin juuri tutuiltani ja monella on edellinen rokote otettu koulussa ja ovat keski-ikäisiä! He ovat osittain rokotettuja ja ovat alttiita poliotartunnalle.