Kannattaisiko ottaa lapselle vesirokkorokotus?
Poika 8v ei ole sairastanut vesirokkoa. Tuo tautihan on isompana usein rankempi kuin pikkulapsella. Kannattaisikohan jo rokotuttaa kun ei ole sairastanut?
Kommentit (7)
otin 5-vuotiaalle. Neuvolan täti sanoi ottavansa omalle lapselleen, jos ei olei sairastanut ennen kuin menee kouluun. En muista enää hintaa.
Itse rokotutin esikoiseni, juniori sairastanut vesirokon. Ja kyllä harmitti pienen sairastaessa, kun en ollut saanut aikaiseksi rokottaa toistakin. Jos minulle vielä lapsia suodaan, niin aion rokotuttaa lapsen.
Ei nähty mitään syytä altistaa lapsiamme ikävälle taudille, josta voi jäädä pahoja arpia ihoonkin, kun sen kerran voi melko varmasti välttää rokotteella. Suurin osa rokotetuista ei sairastu vesirokkoon lainkaan, ja nekin jotka sairastuvat, saavat sen lievänä (kuumeettomana, pari hassua näppyä).
Ystäväni lapsella oli syksyllä vesirokko. Yksi näppylä oli silmäluomen sisäpuolella silmäkulmassa, ja se tulehtui. Koko vasen puoli kasvoista oli turvonnut ja tulipunainen. Vaati useampaa eri antibioottia ennen kun parantui. Silmäkulmassa on iso kolo siinä kohdalla missä rakkula oli.
Ja sama virus aiheutti myöhemmin vyöruusun, jolta myös rokote suojaa. Joten ehdottomasti suosittelen rokotetta.
Miksi potea pari viikkoa vesirokkoa, jos sen välttää rokotteella. Mitäköhän tuo rokote maksaa? Korvaako sen vakuutus?