Onko mielestäsi kaikenlainen musiikki ihmiselle hyväksi?
Siis vaikka synkkäkin, musiikki jossa lauletaan väkivallasta tai jotain ihan muuta sairasta ja häiriintynyttä?
Kommentit (22)
Ei ole. Ei se musiikin sisältö sanallisesti tervettä ja tasapainoista ihmistä miksikään muuta, mutta huono musiikki kyllä huonontaa mielialaa.
Erilaiset musiikkityylit vaikuttavat eri ihmisiin eri tavoin. Minun trashmetallia tai mitä lie kuunteleva kaverini sanoi, että sen kuuntelu auttaa ahdistukseen. Minä taas tulen agressiiviseksi, jos kuuntelen sitä.
Luulen, että kaikenlainen voi olla hyväksi, yhdelle kansanlaulut, toiselle hevi, minulle linnunlaulu. Erilaisille ihmisille toimii erilainen musiikki.
Kuuntelen black-metallia kotioloissa, kun fiilistelen ja puran turhautuneisuutta yhteiskuntaa kohtaan. Tämä auttaa jaksamaan sosiaalisessa työssä.
Mietin juuri tätä, että miten musiikki vaikuttaa ihmiseen jos on vaikka masentunut, väkivaltainen ja kuuntelee musiikkia joka ehkä vahvistaa sitä tunnetta? Aina puhutaan musiikin positiivisesta vaikutuksesta mutta musiikki vaikuttaa monin tavoin, ei kai kaikki musiikki voi aiheuttaa vain positiivisia tunteita? Ap
Kaikki musiikki ei ole ihmiselle hyväksi.
Jos jaksaa, kannattaa kuunnella ilman muuta klassista musiikkia.
On tutkittu, että esim. huonekasvit, kukat rakastavat Bachia ja Mozartin. Voivat paremmin.
Vierailija kirjoitti:
Mietin juuri tätä, että miten musiikki vaikuttaa ihmiseen jos on vaikka masentunut, väkivaltainen ja kuuntelee musiikkia joka ehkä vahvistaa sitä tunnetta? Aina puhutaan musiikin positiivisesta vaikutuksesta mutta musiikki vaikuttaa monin tavoin, ei kai kaikki musiikki voi aiheuttaa vain positiivisia tuntei
/////
Musiikki on taidelaji joka vaikuttaa ihmiseen salamannopeasti.
Ei todellakaan ole samantekevää mitä kuuntelemme
Edelleenkin hehkutan klass. musiikkia kaikille kuunneltavaksi.
En kyllä tiedä mitä positiivista Erika Wikmanin, Benjamin Peltosen tai Ettan tekoälymusa voisi kenellekään tuoda?
Kaikenlainen musiikki on hyväksi. Mutta sun on valittava itse mistä tykkäät. Ei tähän ole sääntöä.
Sellainen musiikki tietysti on hyväksi, mistä itse tykkää ja nauttii. Niin yksinkertaista se on.
Ei ole. Musiikin lajiksi luotu kaikenlaisia ääniä. Mikään koneääni ei ole automaattisesti hyvä, joka laitteista tulee. Edes valo kirkkaana. Se on tietyllä taajuuksilla ja koneen. Ei luonnollinen siis. Eri taajuudet menevät ihmisten aistinelimiin ja chakrat. Ja sähköisiä laitteita, vaatteet sähköistyvät hieman muutenkin huoneessa. Esimerkiksi hevi voi olla repivää tai rock, ei se kauheasti lämmitä, osa kai käsittelee tunteita hevin avulla.
Cheekin kuunteleminen aiheuttaa aivoödeemaa
Ainakaan sellainen musiikki tuskin on mikä palauttaa mieleen huonoja muistoja. Jonkin verran tällaisia biisejä minulla ja aina kun kuulee sellaisen, tunteet nousevat pintaan ja koko loppupäivä menee kieriskellessä paskoissa fiiliksissä.
Jos musiikista ei nauti se aiheuttaa pahaa tuulta, jos musiikista nauttii se kuluttaa dopamiini varastoja. Ehkä treenatessa tai siivotessa musiikki voi auttaa mielialaa, tai joku musiikki voi auttaa tunteiden käsittelyyn mutta yleensä ihmiset vaan ylikäyttää musiikkia.
Ei. Huono ja oman maun vastainen musiikki alkaa pääsääntöisesti vain ärsyttää.
No ei tietenkään.
Mustien kulttuurista kumpuava rytmimusiikki on epäsiveellistä ja vulgaaria.
En kuuntele musiikkia