Uuvuttava työ pilaa viikonloputkin
Stressaava työ ja oon tällä viikolla kieltäytynyt kaikesta mikä saisi ajatukset siitä irti koska tuntuu etten jaksa mitään. Ystävyyssuhteet kärsii, deittielämä (vaikka melko olematonkin :D) kärsii, liikunta jää, oma mielen hyvinvointi kärsii ja tää kaikki vain yhden työpaikan takia. How to do the change? N32
Kommentit (11)
Irtisano ittes. Mää tein niin ja vaikka rahaa on nyt vähemmän niin on se mielenterveys sen arvosta.
Vierailija kirjoitti:
Vaihda työpaikkaa.
Saa olla todella onnekas, jos löytää työn jota ei ole tehostettu pilalle.
Sama täällä. Ja taitaa olla joka paikassa.
Voisiko joku nousta barrikadeille terveemmän työelämän puolesta? Paitsi että kukaan ei taida jaksaa kun on niin puhki.
Onko työsi sellainen että voit tehdä vähemmän, hitaammin? Tai voitko pitää palauttavia pikku taukoja kesken työpäivän?
Ehkä voit kehittää jonkin rutiinin vaikka työmatkalle, joka auttaa sinua jättämään työasiat työpaikalle.
Käy välillä olkona kommentoimassa kuten Helena koivu
No minä olen aivan armoton jännittäjä ja stressinkerääjä, aloitin uuden työn vanhan työni lisäksi ja tuntuu että viikonloppu menee ihan toipumiseen mutta uskon tuon helpotavan kun rutinoituu se uusikin työ niin ei tule niin mietittyä enää vapaa-ajalla. Kauanko ap:llä on olllu tuo tilanne? Auttaisiko ihan vain aika.
Liikunta auttaa stressin sietämiseen. Pienikin määrä päivässä riittää. Eikä sen tarvitse olla hikiliikuntaa, vaan pelkkä kävelykin on hyvästä. Jos pääset luontoon niin vielä parempi.
Minä aloitin mindfulness harjoitukset. Tein aluksi 2min joka päivä. Se auttaa unohtamaan työasiat.
Vierailija kirjoitti:
Onko työsi sellainen että voit tehdä vähemmän, hitaammin? Tai voitko pitää palauttavia pikku taukoja kesken työpäivän?
Ehkä voit kehittää jonkin rutiinin vaikka työmatkalle, joka auttaa sinua jättämään työasiat työpaikalle.
Heh, olisipa vain :D Kyseessä lakiala ja koko ajan hirveä kiire, koska jos jotain jää tekemättä niin seuraukset ovat kauaskantoisia. Liikaa töitä ja aivan liian vähän tekijöitä. Liikaa vastuuta ja pska palkka. En siis ole juristi, vaan sihteerin hommia teen. Jo kolme viikonloppua oon stressannut että onkohan joku tärkeä juttu jäänyt tekemättä tms.
-ap
Vaihda työpaikkaa.