Jääkappiin jäänyt melkein täysi purkki ranskankermaa, mihin sen vois käyttää ettei joudu heittään roskiin?
Kommentit (14)
Vaikka ja mihin. Riippuu mitä muuta löytyy,mitä osaat tehdä jne. Meillä syödään tänään hodareita,et kyllä mä sitä sinne väliin voisin kans lusikoida.
Kanakastikkeeseen. Lohikastikkeeseen. Rahkaa+ranskankermaa+hedelmiä/marjoja/säilykehedelmiä= jälkiruoka/välipala. Suolaisen piirakan täytteeksi kermaviilin tai jukurtin tilalle.
Kermaperunoihin/valkosipuliperunoihin.
Juuressosekeittoon.
Amerikkalaisiin pannukakkuihin. Maustekakkuun. Juustokakkuun.
Leivo jotain. Tuon voi käyttää melkein mihin tahansa, jossa ohjeessa on rahkaa/piiimää/hapanmaitotuotteita. Itse juuri laitoin rahkan jämät taatelikakkuun.
Lisää joukkoon mausteita, purjoa silppuna, yrttejä tms. ja valmis kylmä kastike. Voit hieman ohentaa vedellä tms.
Laita kastikkeen joukkoon, keiton päälle 'silmäksi' tai sekoita keittoon. Laatikkoruokiin nesteen sekaan.
Käytä liukkarina peppuseksissä. Muistaakseni romaanissa Hirveä Hospodar oli tämmöinen kohtaaminen.
Vierailija kirjoitti:
Lettu- tai pannaritaikinaan.
Just näin. Lettu-, pannari- tai vohvelitaikinaan maidon ja/tai veden jatkoksi.
Huom! Myös vissyä voi laittaa osaksi y.m. taikinaan, vaikka 1/3.
Tee pastaa. Kastike: herkkusieniä, herneitä, hieman sipulia ja ranskankermaa. Suolaa ja pippuria. Nam.
Ei se miksikään mene. Hapanmaitotuote. Syötävää vielä monenmonta viikkoa parasta ennen päiväyksen jälkeen.
Minä teen usein porkkanasalaattia johon tulee raastettuja pokkanoita (raastan porkkanat sillä pienimmällä raastimen terällä), ja ranskankermaa purkki sekä valkosipulia puristettuna
Vierailija kirjoitti:
Ei se miksikään mene. Hapanmaitotuote. Syötävää vielä monenmonta viikkoa parasta ennen päiväyksen jälkeen.
Avaamatomana joo, avattuna voi homehtua suht nopeastikin.
Ranskankerman voi myös pakastaa myöhempää käyttöä varten.
Kastikkeeseen, keittoon, leivontaan, dippinä.