Mikä siinä on niin kamalaa, jos haluaa itselleen sopivan työpaikan?
En siis tarkoita mitään 3000e palkkoja peruskoulupohjalta, tai muuta. Vaan että haluaa omaa koulutusta vastaavan työn, joka työajoiltaan ja sijainniltaan sopii omaan elämäntilanteeseen. Esim lapsensa omaishoitajan tai yksinhuoltajan voi olla vaikeaa tehdä kolmivuorotyötä. Tai jos saisikin sen käytännössä järjestymään, olisi se kohtuuton rasitus koko perheelle. Että mieluummin on työttömänä, kuin hakee työhön joka ei mitenkään sovi omaan elämäntilanteeseen.
Kommentit (5)
Koska työpaikka on ylellisyyttä, pyhä lehmä ja työnantaja on eräänlainen ylipappi.
Siksi koska työnteko on itseisarvo. Jos sinut huolitaan jonnekin palkanmaksua vastaan, ole hiljaa ja huokaile, että on se sentään hyvä että näinä aikoina on työtä.
Jos jokainen saisi valita työnsä, ei tämä yhteiskunta toimisi. Meillä olisi ihan liikaa erilaisia tosi-tv-tähtiä ja liian vähän oikeiden töiden tekijöitä.
Lisäksi pitää ottaa huomioon ala, johon kouluttautuu. Jos opiskelee lääkäriksi, on vähän paikkoja, joissa voisi tehdä etätöitä. Jos taasen lukee itsensä myynti-insinööriksi, ei pidä valittaa, jos on työmatkoja.
Työtä voi tehdä etsiessä sitä sopivaa paikkaa. Ei tartte olla kotona 30 vuotta sen takia.
Se nyt vaan on ihan hirveetä.