Onko Kajaani Suomen lintuvihamielisin kunta?
Kajaanissa on väännetty kättä Kajaaninjoen lintujen ruokinnasta kaupungin ydinkeskustan lähellä vuosien ajan. Nyt kiista on johtanut jopa rikosilmoitukseen. Joukko vapaaehtoisia aikoo jatkaa ruokintaa kaikesta huolimatta.
Yle tapasi Kajaaninjoen rannalla Keijo Nevarannan ja joukon muita, jotka eivät aio taipua kaupungin käskyihin.
Minä kannatan tässä asiassa kansalaistottelemattomuutta, Nevaranta sanoo lintujen ruokinnan lomassa.
Hienoa Keijo ja muut. Typeriä kieltoja pitää vastustaa. Liian paljon Suomessa ihmiset tanssii byrokrattien pillin mukaan. Luonto, eläimet ensin, se on ihmisen velvollisuus.
Kommentit (2)
Olen ruokkinut myös sorsia kotikaupungissani vuosia ja rottia ei ole näkynyt. Kaikki ruoka, varsinkin kaura häviää niin nopeasti nälkäisten sorsien suuhun ettei rotille jää mitään. Rottia kyllä näkyy pikaruokapaikkojen ympäristössä kun ihmiset heittävät hampurilaisaterioidensa loput pitkin pihoja. Rotat oleskelee ihan muualla kuin sorsaruokintapaikoilla jossa niille ei ole mitään ruokaa. Ihmiset on vain niin pirun vieraantuneita nykyään luonnosta.
Eivät halua rottia.