Pörssisähkökalluja linjoilla?
Miltäs graafit näyttää tänään, ja nouseeko suustasi höyryä kun hengität?
Kommentit (5)
Tänään sähkön keskihinta alle 2snt/kwh. Ei harmita pörssi.
Eilen oli kalista sähkö, tänään pääosin 2-4 sentin välillä. Kallein tunti 5,5 sis alv ja marginaalin. Eilen ei laitettu pesukoneita päälle, tänään laitetaan. Ei me muutenkaan joka päivä pestä, ei ole vaikea ajottaa edullisempiin päiviin. Asunto lämpiää sähköllä ja sen osalta ei tehdä mitään säätöjä, ei noi hinnat niin kalliita ole varsinkaan pitemmällä aikavälillä. Muutaman kk aikana keskihinnat kuussa pyörineet 5,5 - 6,7 sentin välillä.
Yöllä klo 1.15 lähti kuivaava pesukone ajastimella päälle, siitä reilu neljä tuntia niin valmista tuli. Tiskikoneen laitoin vasta viideltä kun heräsin.
Ihme kysymys. Tänäänhän on halpaa sähköä ja pyykkipäivä. Lokakuun ka hinta näytti olevan kotona 5,2 senttiä sis marginaalin ja mökillä 4,6 sis marginaalin. Talvella jos tulee pitkä kova hintakausi menemme mökille, jossa lämmitys pääosin puulla (omasta metsästä) kuten sauna myös.
Ei nouse höyry. Hintoja pitää katsoa pidemmälle kuin muutama tunti. Kk tasolla on vieläkin edullista ja vuosi tasolla vielä korostuu