Kissaihmisenä en pysty metsästämään ilveksiä, vaikka niiden kannat ovat paisuneet ongelmaksi saakka metsästyksen puutteen vuoksi
Niitä alkaa olemaan paljon joka paikassa. Sinänsä ilves ei ole kovin vaarallinen ihmiselle. Voi toki käydä päälle jos kokee ihmisen uhkaksi.
https://www.iltalehti.fi/palat/91dd8724-64ab-481e-9820-4355dd70af53
Kommentit (17)
Ilvekseen törmääminen luonnossa on todella harvinaista! Monta erilaista eläintä sudesta ja karhusta lähtien luonnossa nähnyt. Ilvestä en koskaan. Kanta saisi kasvaa entisestään.
Lähiympäristössä ja jopa pihamailla näkyy karhuja ja ilveksiä tai ainakin niiden jälkiä. Mieluummin otan vaikka 10 ilvestä kuin yhden karhun. Karhujen kanta on liian suuri.
Jos niitä on ongelmaksi asti, niin miten ihmeessä luonto on pärjännyt ennenkun ihmiset rupesi ampumaan niitä?
Jep, ilves on harvoja eläimiä joka saa kissan tapettua. Kotkat toki saa.
Ilveksen käsinmetsästäjänä kyvyttömyytesi ei haittaa minua.
Niin siis mikä se ongelma on, mitä ilveskannan kasvu muka aiheuttaa?
Itse olen ilvesihminen. Ilves on hyödyllinen eläin luonnossa, kissa ja ihminen eivät.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ne kuulemma tappaa kissoja joten toivon PALJON ilveksiä Suomeen 👌🏼
Ne tappaa koiria. Vähenee typerät piskit.
Ilvekset metsästää kissoja koska ovat kuten naiset eli vihaavat omanlaisia.
Vaikka kysymyksessä on kissaeläinten heimo, on ilves aivan eri eläin. Kokoero kotikissaan on melkoinen. Sama juttu leijonien ja tiikereiden kanssa.
Totta tuo. Silloin ymmärrät etten minä halua supien, kettujen tai rusakoiden / jänisten kärsivän. Eläimet söpöjä. Osa uljaita.
Irtokissat, irtokoirat joutavat ilveksen, suden, tai karhun ruoaksi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Irtokissat, irtokoirat joutavat ilveksen, suden, tai karhun ruoaksi.
Niin joutuu myös koirat.
Niinhän siinä sanottiinkin. Lisäksi joutavat vielä kotkan suuhun. Tai huuhkajan.
Vierailija kirjoitti:
Ilvekseen törmääminen luonnossa on todella harvinaista! Monta erilaista eläintä sudesta ja karhusta lähtien luonnossa nähnyt. Ilvestä en koskaan. Kanta saisi kasvaa entisestään.
Ei se kaisaniemen puisto mitään villiä luontoa ole.
Vierailija kirjoitti:
Mukava nähdä koiran kuolevan. Kissat on parhaita.
Todellista pikaruokaa 🤣
Sehän on vaan hyvä jos kannat lisääntyvät. Saavat harvennettua ainakin metsäkauriskantoja, en tiedä saako peuraa tapettua. Vähemmän haittaa kun susista.