Kuinka hyvin korvahuuhtelu onnistuu terveysasemalla?
Olen nyt käyttänyt remowaxia joitain päiviä, eikä möhnää ole paljoa ulos tullut, jos lainkaan. Korva tukossa. Mikä mahdollisuus on, että saavat terveysasemalla korvan auki?
Kommentit (12)
Turha mennä sinne kuluttamaan aikaasi, eivät osaa. Varaa aika Mehiläiseltä tai Terveystalolta ja lääkäriltä eikä miltään hoitajalta.
Niillä on pieni imulaitekin, jolla ainakin lapsen korvasta on otettu putki pois.
Vierailija kirjoitti:
Niillä on pieni imulaitekin, jolla ainakin lapsen korvasta on otettu putki pois.
Onnistuskohan tällä imeä vaikku pois? Jotain tämmöistä kakkos vaihtoehtoa odottaisin. Jotenkin pelkkä huuhtelu vaikuttaa vähäiseltä kun nytkin jo itsekseen oon suihkussa pumpannut vettä korviin kohtuu paineella, eikä oo paljoa auttanut.
Ei korvia huuhdella. Lääkäri katsoo sinne ja ottaa mahd tulpan pois välineellä.
Sinulla luultavasti se ns korvatorvi tukossa, ei näkyvä osa korvaa.
Itse ostin vuosia sitten kynäkameran joka kytketään tietokoneeseen ja sen voi työntää varovasti korvaan. Näkee ettei siellä oikeasti ole mitään tukkeena. Rauhoitti mieltä ihmeellisesti. Suosittelen. Kiinasta vaan tilaamaan.
Ostat ison truutan apteekista parilla eurolla ja huuhdot lämpimällä vedellä korvaa muutaman kerran. Toimii minulla. Apteekista myös suosittivat sitä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Niillä on pieni imulaitekin, jolla ainakin lapsen korvasta on otettu putki pois.
Onnistuskohan tällä imeä vaikku pois? Jotain tämmöistä kakkos vaihtoehtoa odottaisin. Jotenkin pelkkä huuhtelu vaikuttaa vähäiseltä kun nytkin jo itsekseen oon suihkussa pumpannut vettä korviin kohtuu paineella, eikä oo paljoa auttanut.
Et sinä suihkulla saa mitään painetta. Iso ruisku vaan apteekista ja sillä huuhdot kohtalaisella paineella.
Kyllä ne saa sen auki. Itse kävin yksityisellä mutta varasin ajan hoitajalta, en lääkäriltä. Tämä on ihan hoitajan ammattitaitoon kuuluva asia.
En ollut itse huuhtelemalla saanut mitään ulos ja korva oli täysin lukossa, mutta hoitaja sai pahimman tukoksen ulos jo ensimmäisellä ruiskautuksella. Ruiskutti vielä sitten muutaman kerran, niin että korva oli varmasti täysin puhdas.
Ainoa ongelma oli, että hän olisi halunnut näyttää minulle että "kato kui paljo sieltä tuli!" mutta minua ei kiinnostanut nähdä. :D
Kyllä se onnistuu terveysasemalla hoitajan vastaanotolla. Apteekista voi myös ostaa sellaisen laitteen, jolla useimmat vaikut irtoavat imulla.
Itse menin pitkään jatkuneen vaivan takia terveysasemalle vaikun poistoon, oli juuri sellainen kammottava olo, niin kuin korvat olisi pahasti tukossa, niin saattaa jopa pyörryttää ja huimata.
Joku muu tauti se osoittautui olevan, korvat oli ihan kunnossa. Nyt välillä kuuntelen vastenmielistä suhinaa korvissa, mutta ehkä se on vähän lieventynyt ja harventunut. Luulen, että kyseessä saattoi olla joku allergiakin, kun ilmassa oli vielä siitepölyä. Jotain pientä tullehdusta oli korvakäytävässä ja siihen saa tippoja ilman reseptiäkin.
Kenelläkään tietoa?