Vesihuollon ykityistämisen kielto -kansalaisaloite
Käykääpi allkirjoittamassa ennen kuin hallitus sössii tämänkin ja tarttee oma kaivo hommata pihaan tai sadevedellä peseytyä. Olisi varmaa joku mummonmökki mettästä pitänyt ostaa, mutta eihän sitä silloin tajunnut:(
Kommentit (36)
Vierailija kirjoitti:
Pettynyt hallitukseen , kohta tulevat ja vievät tuhkatkin pesästä.
Tämä hallitus myy kaiken ja taviksille jää vain maksajan osa ilman palveluita.
Siitä oli jo yksi kansalaisaloite. Jopa kansanedustajat lämpenivät aloitteelle ja siitä oli tarkoitus tulla laki joka estää veden myymisen. Yllärinä kokoomus keksi että myynnin kieltämisen sijaan sallitaan että karvan verran alle puolet saa myydä. Se on tuo kokoomus tuollainen. Jos saa myydä niin myydään kokonaan pois kuten ja jos ei saa myydä niin myydään kuitenkin ainakin puolet.
Hallituksen esitys joka sallisi myydä vesilaitoksista 49.9 prosentin osuuden kansainvälisille sijoittajille, on johtanut muissa maissa, kuten Virossa, vesilaskujen moninkertaistumiseen.
Jos tahdot käydä suihkussa, maksat sitten jatkossa esim. 25 euroa kerta.
Kansalaisaloitteilla ei ole mitään merkitystä eikä äänestyksillä... Euroopan ja maailman rikas rahastava eliitti antaa käskyt ja niitä noudatetaan Suomessakin, näin on ollut etenkin 2020-2024. Köyhdyttämisen agenda, great reset, etenee loputtomiin...
Donald Trump porukan suunnitelma Project 2025:sen toteuttaminen johtaa kurjuuteen.
Onko tämä kaikki vain Trumpin porukan juonia, joilla ajetaan köyhät kyykkyyn kaduille kerjäämään?
Vierailija kirjoitti: Donald Trump porukan suunnitelma Project 2025:sen toteuttaminen johtaa kurjuuteen. Onko tämä kaikki vain Trumpin porukan juonia, joilla ajetaan köyhät kyykkyyn kaduille kerjäämään?
Nyt taidat sekoittaa asioita, köyhdyttämisen agendaa, great reset, on ajanut WEF rikas rahastava eliittikerho, etenkin 2020-2024 ja se on onnistunut jo erittäin hyvin köyhdyttämään ihmisiä eri maissa ja jatkaa tätä loputtomiin. Trump on ainoa presidentti joka vastustaa ko. organisaatiota ja Trumpin mustamaalaus lisääntyi huomattavasti sen jälkeen kun Trump meni sanomaan WEF:n olevan täysin tarpeeton organisaatio...
Tätä suomea puolustetaan. Oikeastaan valtion omistuksia. Mitä väliä ihmisistä. Köyhien ei tarvitse juoda puhdasta vettä joka päivä.
Ja nykylain mukaan vesiosuuskunnan saa myydä 100% yksityiselle... Uutisointi on taas saanut idiootit liikkeelle huutamaan, miten tämä hallitus myy kaiken :D
Vierailija kirjoitti: Donald Trump porukan suunnitelma Project 2025:sen toteuttaminen johtaa kurjuuteen.
Onko tämä kaikki vain Trumpin porukan juonia, joilla ajetaan köyhät kyykkyyn kaduille kerjäämään?
Donald Trump on ökyrikkaan eliitin edustaja, kaikkien palkansaajien ja köyhien vihollinen, Project 2025 suunnitelman kautta työssäkäyvistäkin tulee entistä köyhempiä. Amerikan rikkaimmat ihimiset antavat nyt Donald Trumpin kamppanjaan ennätys suuria summia, koska Donald Trump tekee heistä entistä suurempia ja rikkaampia.
Vierailija kirjoitti:
Ja nykylain mukaan vesiosuuskunnan saa myydä 100% yksityiselle... Uutisointi on taas saanut idiootit liikkeelle huutamaan, miten tämä hallitus myy kaiken :D
Yksityisten yritysten on tarkoitus tehdä voittoa. Halvin normaalin puhelinliittymän kuukausimaksu on yli 15e ja senkin hinta vielä nousee.
Älkää ikinä uskoko vaalipuheisiin. Politikkoihin ei ollenkaan. Ne virkamuehineen ovat ihan omassa luokassaan palkkoineen ja etuineen. Oma etu heillä ensin.
Kyllpä on typerä aloitus, käypi ensin itse etsimässä sen aloitteen ja tulee sitten linkin kanssa tänne.
Kukaan ei vaivaudu ilman linkkiä, niin se vain on.
Vierailija kirjoitti:
Ja nykylain mukaan vesiosuuskunnan saa myydä 100% yksityiselle... Uutisointi on taas saanut idiootit liikkeelle huutamaan, miten tämä hallitus myy kaiken :D
Se että tämä hallitus haluaa myydä 49.9 prosenttia vedestä kansainvälisille sijoittajille, tekee tästä hallituksesta kaikkien aikojen vaarallisimman hallituksen. Nyt pitäisi saada kansa kaduille ja koko Suomi yleislakkoon. Kansalaisten on herättävä, jos hallitus saa toteuttaa tuon hankkeensa, vedestä tulee todella kallista ja harvalla on kohta varaa edes peseytyä omassa kodissaan. Tahdotaanko todella sitä, että kansalaiset haisevat pahalle ja pitävät samoja pesemättömiä vaatteita päällään kuukaudesta toiseen?
Vierailija kirjoitti:
Ja nykylain mukaan vesiosuuskunnan saa myydä 100% yksityiselle... Uutisointi on taas saanut idiootit liikkeelle huutamaan, miten tämä hallitus myy kaiken :D
Just näin! kun tilanne paranee suomalaisen yhteiskunnan kannalta niin hallitus on myymässä sielunsa markkina voimille! huomaa todella miten tyhmää kansa on, eritoten demari ja vas väki
Älkää nyt öyhöttäkö, ilmaista vettä sataa taivaalta valtavia määriä, menkää ihmeessä kerämään talteen, turhaan te makaatte näppäimistön päällä ja haukutte hallitusta.
Eihän meillä ole valtaa vaatia että 0% saisi myydä. Hallitus "suunnittelee" (käytännössä ilmoittaa) 49,9% myymistä koska ylemmältä taholta, ei tämän maan rajojen sisältä käsketään. Ei ole demokratiaa eikä itsenäisyyttä Suomella. Mutta allekirjoitetaan, taistellaan, vastustetaan, tehdään mitä voidaan.
Ajatella jos kansa oikeasti saisi tarpeekseen. Mitähän tapahtuisi?
Pettynyt hallitukseen , kohta tulevat ja vievät tuhkatkin pesästä.