Matkailuautojen käyttövoimavero kuusinkertaistuu vuodessa!
Kommentit (27)
et omista mitään
asut kapselissa
syöt ituja
Niin. Vähän ihmettelen, että miksi ne on alunperinkään olleet pakettiautojen veroilla. Niistä alkaa nyt vain menemään sama vero, kuin tavallisista henkilöautoistakin. Eri asia sitten on, että onko koko käyttövoimavero enää millään lailla perusteltu.
Jos on varaa pitää huviajelua varten asuntoautoa, on taatusti varaa maksaa myös normaalimääräinen käyttövoimavero.
Kenellä on varaa ostaa tuollainen 100 000e maksanut tötterö on varaa myös kunnon veroon.
Eikös matkailuauton voi rekisteröidä esim Viroon vaikka asuisi Suomessa?
Vierailija kirjoitti:
Eikös matkailuauton voi rekisteröidä esim Viroon vaikka asuisi Suomessa?
Turha on ihmetellä, miksi kaikkea pitää koko ajan kiristää, kun tästäkin, ihan oikeudenmukaisesta maksunmääräytymisen korjauksesta ensimmäinen ajatus on verottajan kusettaminen.
Eiköhän tuokin sitten vain kutistu pienen ja hyvätuloisimman piirin harrastukseksi ja automatkailu suuntautuu entistä enemmän pois Suomesta.
Väärin, kyllä nimittäin monet asuu vakituiseen vaunussa tai asunto autossa. Ei niitä voi verottaa yli muutenkaan sillä monen lapsiperheen kesälomat tehdään niillä ja teltoilla tai no mökki vuokralla. Talvella asuntovaunut ja autot seisoo joko käyttämättä tai asuntona. Leirintä alueiden maksut vuodessa ja sähkö maksu sekä saunamaksu ja vesi. Autovakuutus kotivakuutus. Ne nyt vaan maksaa. Ja bensaa nafta sähkö. Ei sitä nyt vaan voi pelkästä KATEELLISUUDEN TUNTEESTA VEROTTAA HUVIKSEEN. KATEUS ON TAUTI KUIN PAHA SYÖPÄ.Kaikki maksaa verot tuloistaan ja vakuutusmaksut sekä bensaverot ja sähköverot. Joka kuukausi. Alv ja ruokaverot. Et sä nyt noin tyhmä voi olla.
No monet kuitenkin myös asunnottomista asuu vaunuissa ja työläiset jotka liikkuu rakennuksilta toisille urakan mukaan. Ei tarvi vaikeuttaa arkielämää. On myös grillivaunut mistä myydään kuumaa ruokaa. Virosta tulee paljon kuorma autoja ja pakettiautoja Suomeen varastamaan tavaraa ja työhön tänne. Sekä myymään torille. Virossa on halvempaa kuin Suomessa samoin Latviassa on. Mutta ne on entisiä Stalinin maita jotka meni heti natoon kun neukkula romahti Stalin kuoli.
Thai naisilla on grillivaunuja asuntovaunuja ja arabeilla. Verotus ihmeessä niitä. Nehän on yrityksiä. Alv lihapiirakkavero.
Osa taas asuu talvet asuntoautossa Espanjassa leirintä alueella ja maksaa siellä leirintä maksut ja sähkön. Asuvat suomessa kesällä työtä tehden ja yrittäjinä. Ihmiset elää elämäänsä elä sinäkin. Erilaisia kaikki onneksi ettei klooneja.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eikös matkailuauton voi rekisteröidä esim Viroon vaikka asuisi Suomessa?
Turha on ihmetellä, miksi kaikkea pitää koko ajan kiristää, kun tästäkin, ihan oikeudenmukaisesta maksunmääräytymisen korjauksesta ensimmäinen ajatus on verottajan kusettaminen.
Moni varakas ostaa kalliin auton tai veneen rekisteröi hän sen ulkomaille, nyt taviksetkin ovat tajunneet kyseisen keinon vältellä Suomi verottajaa.
Pidän asuntoauton liikenteessä vain silloin kun olen reissussa. Problem solved.
Vierailija kirjoitti:
Jos on varaa pitää huviajelua varten asuntoautoa, on taatusti varaa maksaa myös normaalimääräinen käyttövoimavero.
Miten niin?
Esimerkkitapaus: matalatuloisella lapsiperheellä on 20 vuotta vanhasta MB Sprinter pakettiautosta rakennettu matkailuauto. Maksoi ostaessa neljä tonnia ja muunnostöihin, katsastuksiin tms ehkä tonni. Ajoneuvon hinta siis viitisen tonnia ja käyttökulut (diesel) päälle.
Se on perheen ainut realistinen tapa tehdä esim. Lomamatkoja joka kesä tai käydä talvella laskettelureissulla. Majoittuminen hotelleihin tai mökkeihin on liian kallista. Helposti tonni viikossa tai enemmän.
Nyt sitten pätkähtää niskaan melkein 2000 euroa vuotuista käyttövoimaveroa, ajettiinpa autolla tai ei. Siihen loppui lomailu. Ei todellakaan ole varaa sellaiseen ylimääräiseen. Se vero on ehkä enemmän kuin perheen koko lomabudhetti aikaisemmin.
Oikein, tämä sakki on varakasta. Kiertävät kiinteistöveroa ja jätemaksuja. Yöpyvät ilmaiseksi lepopaikoilla.
Matkailuautojen käyttövoimaveron korotus x 6 on hyvä ja tasapuolinen korjaus!
Nykyinen "pakettiautovero" ei mahdu oikeustajuun.Suurin osa Matkailuautojen käyttäjistä "poistaa ajoneuvon liikennekäytöstä" Traficom tai Vak. yhtiön kautta, näin ei tarvitse maksaa mitään vakuutuksia tai käyttövoimaveroja! Omassa maksan 2-3 viikon maksut vuodessa, lopun ajan auto seisoo katoksessa, eipä tule kalliiksi vaikka vero olisi kuusinkertainen!
Jos lukee rekisteriotteesa autovero vapaus.silloin ei muutosta
Tottakai.se vero on vain köyhille stressi
Vielä on hengitysvero ja kodista ulosastumisvero säätämättä.