Tanska ostaa vankipaikkoja Kosovosta.
Sinne lähetetään kolmansien maiden kansalaisia, joilla ei ole Tanskan kansalaisuutta.
Suomessa yksi vankipäivä maksaa yhteiskunnalle 220€.
Kommentit (7)
Harmi kun Venäjä meni aloittamaan sodan ja meni välit poikki. Suomesta olisi voinut lähettää sinne elinkautis/seksuaalirikos/ulkomaalaisvangit rangaistussiirtolaan ja maksaa siitä 50€ päivässä alv 0%. Kaikki olisivat voittaneet.
Suomi voisi siirtää kaikki vangit Venäjälle, nythän siperiassa on tilaa kun Venäjä on omat vangit passittaneet Ukrainaan sotimaan ja kuolemaan.
"Vankilasta tulee tanskalainen
Vankila siirtyy kunnostuksen jälkeen puoliksi tanskalaisjohtoon ja täysin tanskalaisolosuhteisiin. Dibranin mukaan Kosovo haluaa oppia Tanskan vankilakäytännöistä."
Ihan hyvä diili Kosovollekin
Vierailija kirjoitti:
Suomi voisi siirtää kaikki vangit Venäjälle, nythän siperiassa on tilaa kun Venäjä on omat vangit passittaneet Ukrainaan sotimaan ja kuolemaan.
Tai ukrainaan siellä niillä on sama kohtalo.
Parempi 10 mohammedia kosovossa kuin yhtäkään Tanskassa.
Tanska uskaltaa tehdä hyviä päätöksiä. Kunpa Suomeenkin saataisiin päättäjiä joilla on munaa tehdä edes joskus tuollaisia päätöksiä vaikka vih.vas hyppisi seinille.
Näin kannattaisi tehdä suomessakin.