Oletteko hyvää pataa naapureiden kanssa?
Kommentit (15)
En tunne naapureita, joten kai meillä on hyvät välit.
Asun rivarissa, mulla ei ole edes mitään hajua keitä mun naapurissa asuu :D Ja tämä on hyvä näin.
Yritän vältellä mutta kyllä tervehdin jos sellainen tilanne pääsee yllättämään.
Kaikkien muiden paitsi näiden kyrpäGustafssonien kaa.
En, paitsi yhden. Muiden kanssa ei ole mitään yhteistä niin miksi olisin. Lähinnä vain ärsyttää niiden huonokäytöksiset lapset ja koirat niin oikeastaan pyrinkin pitämään etäisyyttä.
Välttelen liian uteliaita ja juoruilevia tyyppejä. Hyvät välit on.
Käsittämätöntä, luulin että aloitus oli minun, mutta ei ole. Olisin itse voinut tehdä sanasta sanaan tuollaisen.
Olen hyvissä väleissä. Tässä pikku taloyhtiössä on vain kahdeksan asuntoa ja kaikkia asukkaita näkee silloin tällöin. Just kävin nykäisemässä rouville ruohonleikkurin käyntiin. Vanhempaa väkeä ollaan kaikki. Naapuritalossa on lapsiperheinä ja nättejä nuoria äitejä, niiden touhut näkyy suoraan meillepäin.
Kylä. 4 yhden ihmisen taloutta joista 2 täysin erakoituneita,1 vihamielinen ja 1 yli-innokas kaveeraaja, mutta taustalla jatkuva avun tarve. 1 talous jota en voi sietää käytöksensä vuoksi, 1 joista muut kivoja paitsi nainen ja 1 joka hyvän päivän tuttu. Muitakin taloja kylällä on, osa kesäasuntoja tai tyhjillään, osa noin kilsan päässä.
Kylla, itse asiassa kaikkien. Huumoria viljellään ja tavaroita lainaillaan. Omakotialue siis, päättyvä katu, eikä olla juuri kukaan 'alkuperäisiä asukkaita', eli talojen rakentajia. Ei siis yhdistä sekään koettelemus. Voin suositella avointa ja positiivista asennetta naapureihinb. Se parantaa elämänlaatua.
En ole 8 vuoden aikana kuin 2 kertaa keskustellut naapureideni kanssa isossa kerrostalossa. Nopea hei sitten heti tilanteesta pois. Roskatkin vien 12 aikaan illasta kun tupakkipaikka kokonaan tyhjä juorukelloista. Ei vaan yhtään kiinnosta lähinnä puistattaa. Kaikki täällä muutkin tuntuu käyttäytyvän aika lailla tällä kaavalla. Heh, tää nyt on Suomi vaan.
Vierailija kirjoitti:
Kylla, itse asiassa kaikkien. Huumoria viljellään ja tavaroita lainaillaan. Omakotialue siis, päättyvä katu, eikä olla juuri kukaan 'alkuperäisiä asukkaita', eli talojen rakentajia. Ei siis yhdistä sekään koettelemus. Voin suositella avointa ja positiivista asennetta naapureihinb. Se parantaa elämänlaatua.
Pelkkiä alapeukkuja tällaiselle kamalalle kommentille 🤣
Miksi pitäisi olla? Moikkaus riittää tavatessa. Ahdistaa, jos joku yrittää urkkia yksityisasioita. Naapuruus ei edellytä muuta, kuin normaalia käytöstä ihmisten välillä.
En. Naapuri on täysi k-pää.