Katsoin juuri kuuta kaukoputkella, valtavasti roskaa ja romuja kiertoradalla- vaikuttavatko ilmastonmuutokseen heijastamalla auringonvaloa?
Kiinasta tilasin 5tonnin kaukoputken ja kylläpä tuolla on hauska katsella! Puhelimesta laitan että mitä haluan katsoa niin kaukoputki itsestään kääntyy sopivaan kulmaan!
Mökin terassilla katson taivaalle. Näen marsistakin kaikenlaiset kohoumat ja ylängöt mutta kuuta voin katsella kuin takapihaa! Avaruusasemaa äsken katsoin aika pitkään kun kaukoputki osaa seurata nähtävyyksiä, siellä oli jo joulukoristeita laitettu avaruusasemalla!
Mutta paljon lentää rojuja ohi näkökentässä, valtavalla vauhdilla roskat kiitävät näkökentän läpi!
Nuo roskat ilmastonmuutosta hidastaa kun valo sinkoutui niistä poispäin, samoin kaikki pöly jonka läpi lennämme vaikuttaa maapallon lämpötiloihin!
Kaukoputket hauskoja, tämä toinen putkeni, ensimmäisen ostin aikanaan Tukholmasta käytettynä tuhat euroa mutta nykyään saa muutamilla tuhansilla sellaisia kaukoputkia että olisipa entisajan tähtitieteilijät olleet kauhuissaan! Tällä minunkin kaukoputkella voi jo tirkistellä avaruusaseman makuuhuoneisiin!
Kommentit (3)
Sulla mitään kaukoputkea ole. Samat näkee halvalla kiikarilla
Mistä tilasit Kiinasta, mikä merkki? Kuulostaa mukavalta harrastukselta.
Kuulostaa ihmeellisen hyvältä putkelta. Näkiskö sillä lentäviä aluksia tai olentoja.