Espanjaan eläkemuutosta unelmoivien mielenkohotuspalsta
Jos on 20+ vuotta kiihtyvällä tahdilla odottanut poispääsyä talvesta ja pimeydestä, ja vielä on 5-20v matka unelmaan, ei jaksaisi lukea negatiivisia (nuorten) työikäisten ketjuja Espanjan heikkouksista ja Suomen muka-halpuudesta ja -mahtavuudesta, kun verrataan niin eri asioita eri elämäntilanteessa. Pimeä ja kallis arki ei tunnu olevan näille samalla tavalla ymmärrettävä käsite, sillä nuorena rakkaus ja muu elinvoima ja -ilo kantavat vielä niin hyvin ja toisaalta palkalla on työikäiselle suuri vaikutus asuinpaikan valintaan.
Puhutaan me täällä poismuuttaneiden (päässeiden) eläkeläisten eduista ja iloista, unelmien toteutumisesta, valosta ja lämmöstä ja käytännön elämänläheisistä vinkeistä. Kertokaa, mitä unelman toteutumiseksi ja oman eläkeiän parantamiseksi olette tehneet ja teette. Mielenkiintoista olisi kuulla jo toteutuneista unelmista, mutta koska meitä unelmoijia on varmaan tuhatkertaisesti, niin tässä ketjussa voi jakaa myös sen, mitä on aiheesta kuullut ja nähnyt sekä sen, mitä hyvää omalta eläkeiältään ulkomailla odottaa.
Ei tarvitse rajoittua Espanjaan, mikä vaan lämmin seutu käy. Kalliovuorille tai Ruotsiin halajavat älkööt vaivautuko ;) <3