Miten saan motivaatiota opiskeluun?
Opiskelen sosionomiksi. Ala on kiinnostava ja työmahdollisuudet myös, mutta tuo opiskeluvaihe on aivan jumalattoman tylsää. Jatkuvasti projekteja ja raportteja jossa vaan jankataan ja reflektoidaan ja pohditaan jotain turhaa paskaa. Etenkin ryhmässä pohdiskelu ja kirjalliset hommat on henkisesti raskaita. Ei sinänsä vaikeaa, mutta maailman tylsintä. Aavistin kyllä tämän, mutta tsempatkaa joku että jaksaisin.
Kommentit (6)
Äkkiä se opiskeluaika menee ohi. Tehtävä ja tentti kerrallaan. Sitten voitkin jatkaa siitä suoraan sossuksi! Suosittelen! Tervetuloa alalle ja tsemppi! Hyvin se menee😁
Vierailija kirjoitti:
Äkkiä se opiskeluaika menee ohi. Tehtävä ja tentti kerrallaan. Sitten voitkin jatkaa siitä suoraan sossuksi! Suosittelen! Tervetuloa alalle ja tsemppi! Hyvin se menee😁
Olisipa tenttejä, tykkään niistä. Sen sijaan pelkkiä esseitä ja hankkeita ja työelämäprojekteja. Koko päivä kun on vaan reflektoinut ja pyöritellyt jotain turhaa asiaa miljoonasta näkökulmasta kymmeneen eri lähteeseen nojaten, olen ihan loppu.
Ap
Sinnillä vaan läpi. Aika menee äkkiä. Tuommoista se opiskelu vaan nykyisin on😝
En tiedä mitä neuvoa mutta samanlaista opiskelussa. Turhanpäiväisiä ryhmätöitä ja tunneilla jutellaan aiheista jotka ovat aika itsestäänselviä jo valmiiksi. Ihan kivaa, mutta puuduttavaa kun tuntuu ajanhukalta.
Ryhmätyöthän ovat mukavia. Suosittelen asenteen parantamista, niin opinnotkin alkavat sujua.
Nytkin monta eri ryhmätyötä ja muita projekteja yhtä aikaa eikä huvittaisi edes aloittaa.
Ap