Kouluampujan vanhemmalle 180 vuoden tuomio, jos hänet tuomitaan
Kyllä minä kannatan vanhempien vastuuta, tiedän että moni teistä ei jaksa lukea tästäkään asiasta mitään, mielipide on sementoitu jo valmiiksi Usa vankilat/tuomiot paha, ja ulkoa muistetut kommentit ja mantrat tulevat spammina ketjuun.
Eihän nyt kukaan voi jumalauta päästä kuin koira veräjästä, jos tietää että lapsi on täyshullu, viranomaiset ovat jopa varoittaneet ja käyneet erikseen puhuttamassa. Mitä tekee isä, käy ostamassa pojalle erikseen aseen jolla suoritetaan kouluampuminen.
Eli jos joku ei tiedä mistä on kyse Georgiassa ( ei se valtio vaan Usan osavaltio) oli hetki sitten taas järkyttävä kouluampuminen.
Kommentit (2)
Ja yksi asia vielä, miksi täällä ei nykyään saa keskustella yhtään mistään, kaikki aloitukset pitää poistattaa. Onko se liikaa pyydetty, että et lue näitä ketjuja, jos aikuisten keskustelut ottaa niin koville, sensijaan että ilmiannat jokaikisen ketjun täällä.
Jutussa avainasemassa on se, miten isä ja poika olivat olleet tekemisissä viranomaisten kanssa reilu vuosi ennen kohtalokasta kouluampumista. Ase olisi ostettu kuukausia sen jälkeen, kun viranomaiset olivat ottaneet yhteyttä isään verkossa tehtyjen kouluampumisuhkausten selvittämiseksi.
Asiantuntijoiden mukaan muita avainasioita ovat, miten helposti pojalla oli mahdollisuus saada ase haltuunsa ja mitä isä tiesi poikansa henkisestä tilasta etukäteen.