Työvoimapula on osin totta. Sillä työnantajat hakevat töihin 20-40/45-vuotiaita
Kommentit (46)
Hyvännäköisistä ekstroverteista on aina pulaa.
45 on jo ydinjätettä. Ja mä olen "työvoimapula-alalla".
Olen ollut vuoden työttömänä. Haen kuukaudessa useita paikkoja, kaikenlaisia, en nirsoile. Saan vastaukseksi, kiitos, mutta tällä kertaa jne..........plaa plaa plaa. Minulla on todella pitkä työhistoria ja osaamista.
Nainen 54 vuotta
On pula, mutta vanhoja ei palkata, valitetaan pulaa ja sinnitellään kun ei löydy 25 ja 34 välillä olevia hakijoita.
No viimeksi olen töissä ollut 3 vuotta sitten. Sekin puolen vuoden vuorotteluvapaan sijaisuus. Niitäkään ei enää saa. Opiskelin toki tässä välissä uuden ammatin, mutta ei näy vielä töitä.
N41
45v on vanha pieru. Ei mitään jakoa mihinkään. Kaikki hakemani paikat menneet nuorille mitä linkkarista seurannut. Ne ottaa kolmekymppisiä tai alle.
Työhistoriaakin on monenlaista. Jos +50-vuotiaana on kerennyt tehdä laajalla skaalalla erilaisia töitä ja kuitenkin tarpeeksi pitkiä pätkiä, jotta ei herää epäilys ongelma tapauksesta, niin kynnys palkata on pieni. Jos taas kokemus on hyvin spesifiä ja kapea-alaista, niin siitä ei välttämättä ole hyötyä kuin juuri tietyssä työssä ja sellaista ei välttämättä ole tarjolla. Esimerkiksi 35-vuotta paperitehtaalla jonkun yksittäisen prosessin hoitajana ollut henkilö on varmasti pätevä työssään, mutta vastaavaa työtä ei löydy ainakaan samalta paikkakunnalta. Se prosessihoitajan kokemus ei auta yhtään, jos hän hakee esimerkiksi taksikuskiksi.
Vierailija kirjoitti:
No viimeksi olen töissä ollut 3 vuotta sitten. Sekin puolen vuoden vuorotteluvapaan sijaisuus. Niitäkään ei enää saa. Opiskelin toki tässä välissä uuden ammatin, mutta ei näy vielä töitä.
N41
Minäkin opiskelin uuden tutkinnon. Ei muuta hyötyä kuin se, että saa käyttää vähäiset rahansa opintolainan lyhennyksiin.
Suomessa ei töitä löydy kuin muutaman pula-ammatin osaajille kuten putkimielhille, lääkäreille, sähköasentajille jne. Koulutusta ei arvosteta pätkän vertaa ja vielä vähemmän jos se on saatu ulkomailta. Mielellään palkataan duunarityöhön mutta silloinkin osaamisen pitää olla kunnossa ja kovin hyvää palkkaa ei saa.
Nykymenossa ei ole mitään uutta eli tuurista on kiinni jos työpaikan saa. Suuri osa koulutuksista ei johda työllistymiseen ja vaikuttaa että Suomessa tehtaillaan tutkintoja aivan turhaan. Suomalainen koulutus voi olla ihan hyvää ja monet ovat työllistyneet ulkomaille ongelmitta jos on kielitaitoa.
Loppujen lopuksi suuri osa työpaikoista on pienissä yrityksissä ja moni niistä ei uskalla työlllistää kun väärä rekrytointi voi ajaa firman ongelmiin. Moni käyttää nykyää vuokrausfirmaa jolloin työntekijästä pääsee tarvittaessa eroon. Sitä kautta on sitten tarjottu pysyvää työpaikkaa jos on todettu että työntekijä sopii joukkoon.
Aina on pulaa 25v työntekijöistä, joilla on 20v spesifiä kokemusta juuri niiden työtehtävien hoidosta mutta palkkapyyntö vastaa korkeakouluharjoittelijaa.
Voipi olla aika toivotonta enää meikäläisenkään työllistyä. 61v ikää ja työt loppuvat kuukaudenpäästä. No pari vuotta sitten kituutetaan ja sitten siirtyminen varhaiseläkkeelle. Tuleepahan sitten ainakin kunon palkankorotus. Tosin periksi en anna ja duunia koetan etsiä.
Ei nyt tuon ikäisiä naisia voi palkata kun heti jäävät äippälomalle
Aika epätoivoinen työnantaja. Ei sitten millään saa minua heille töihin.
Joo, tämä on ihan hullua tämä työvoimapulasta uikuttaminen, kun käytännössä puolet potentiaalisista työnhakijoista diskataan ulos koko prosessista liian iän takia, ja jopa töissä, joissa esim. fyysistä hyvää kuntoa ei tarvita. Munkaan työssä ei haittaisi, vaikka olisi nivelrikkoinen ja kulkisi rollaattorilla, kunhan jaksaa istua perseellään ja näpytellä tietokonetta. Mutta jostain syystä vaan halutaan nuoria ja "dynaamisia".
Ainakaan näin 28-vuotiaana naisena ei saa yhtään mitään vastausta mihinkään. Varmaan ajattelevat raskautumisriskiä.
Vierailija kirjoitti:
Ei nyt tuon ikäisiä naisia voi palkata kun heti jäävät äippälomalle
Minä olen tuolta väliltä, eli 40v. Tuskin jään äitiyslomalle. Nuorempi lapsi on 11v. Eli ei tule edes enää poissaoloja jos lapsi on kipeä.
Toisaalta yli 45-vuotiaalla alkaa mahdolliset lapset yleensä olemaan niin vanhoja, ettei lapsiensairastumisien vuoksi tarvitse olla töistä pois.
Nuoret lapsiperheelliset on jatkuvasti kipeenä ja hoitovapaalla. Näin olin itsekin.
Monesko vuosi tämä on kun sama epätoivoinen työnantaja ruikuttaa tulisinko heille töihin (?). 12. vuosi?
Vierailija kirjoitti:
Toisaalta yli 45-vuotiaalla alkaa mahdolliset lapset yleensä olemaan niin vanhoja, ettei lapsiensairastumisien vuoksi tarvitse olla töistä pois.
Nuoret lapsiperheelliset on jatkuvasti kipeenä ja hoitovapaalla. Näin olin itsekin.
Suomalaiset työnantajat ovat muutenkin melkoisia riskinkarttajia.
Töihin halutaan vastaavia töitä jonkun muun leivissä tekevä tyyppi pientä palkankorotusta tarjoamalla.
Kaikki muut ovat vääränlaisia 😄
En minä ainakaan kelpaa.
N42