Pääkaupunkiseudulla kesän aikana kolme sähköpotkulautaturmaa, joissa alaikäinen törmännyt ja seurauksena kuolema. Kuinka monta vielä?
Kuinka monta noita tapauksia pitää tulla?
Miksi näin annetaan tapahtua?
Kommentit (26)
Ei tuohon puututa kun ketään ei kiinnosta. Mielestäni pitäisi kieltää lailla.
Jalankulku kiellettävä. Pelkästään Helsingissä tapahtuu joka talvi satoja onnettomuuksia joissa lonkat, nilkat ja polvet hajoavat. Välillä kallokin.
Miten monta hengenvaarallista tapaturmaa vielä tarvitaan ennen kuin hallitus kieltää kävelyn talvella?
Enkä nyt edes aloita talvipyöräilystä valittamista. Onnettomuuslukujen valossa pyöräily liukkaalla kelillä on täysin itsetuhoista puuhaa.
Kypäräpakko, ja sakkoa jos ei kypärää tai useampi kyydissä tai jos humalassa.
Mä en tajua, miten ja miksi nämä rakkineet ylipäätään keksittiin ja sallittiin. Jo ihan senkin vuoksi, että nuoriso liikkui jo aiemminkin ennätysvähän. Kaikki uusi ei aina välttämättä ole hyvä idea, vink vink.
Keskustassa poistettiin valtava määrä parkkiruutuja, jotta olisi tilaa sähköpotkulaudoille.
Pari onnettomuutta mahtuu vielä tähän kesään.
Vierailija kirjoitti:
Kypäräpakko, ja sakkoa jos ei kypärää tai useampi kyydissä tai jos humalassa.
Miten kypärä auttaa sitä jalankulkijaa, jonka päälle ajetaan?
Ehkäpä vanhempien kannattais miettiä, antaako teinipoikansa ajaa tuollaisella.
17v ajokortin juuri poikkeusluvalla saaneet nuoret ajavat kuolonkolareita jatkuvasti. Ei sillekään ole saatu mitään tehtyä.
Ne kaikki sais kolaroida keskenään.
Pitäisi vähintään puolittaa maksiminopeus tai kieltää kokonaan. Tulee pahaa jälkeä kun satakiloinen aikuinen törmää jalankulkijaan 25kmh. Pelkkä nopeuden laskeminen ei tietenkään estä niitä fataaleja onnettomuuksia kun potkulauta ajaa suojatielle auton eteen.
Jatkuvasti näkyy monta ihmistä yhden laudan kyydissä
Kaupungissa kävely on nykyään todella vaarallista, kun nää lautailijat suhaa ihan liian kovaa ja laudan päällä monta ihmistä. Samoin 17-vuotiailta ajokortit pois. Ei tuon ikäinen ole kypsä liikenteen sekaan.
Teinit ei osaa toimia liikenteessä, joten menköön kävellen tai pyörällä. Vähemmän vahinkoa saavat aikaan ja tulee arkiliikuntaa.
Kiellettävä kokonaan. Täysiä turhakkeita, vaarallisia täysin holtittomien käyttäjien takia. Sähköiset kulkuvälineet eivät kuulu jalkakäytäville, mutta kukaan ei näitä valvo eikä sakota. Tärkeintä on että nämä firmat saavat tehdä businesta ja tienata rahaa ihmisten hengen ja terveyden kustannuksella.
Jalkakäytävällä joutuu varotaan, kun suhaavat oho
Lapsille terveellistä ja turvallisempaa olisi liikkua kävellen tai pyörällä.