Lapsiystävällinen kaupunki asua?
Mikä olisi rauhallinen, luonnonläheinen ja lapsiystävällinen kaupunki johon muuttaa, ja jossa perhettä perustaa? Saan joulunaikoihin opinnot pakettiin, joten aika pian olisi muutto tiedossa. Mieheni tekee etätöitä, ja itse valmistun alalle jolla riittää töitä, eli työasiat kunnossa. Asutaan nyt Helsingissä, ja ei kyllä täällä houkuttele yhtään lapsia kasvattaa. Asunnot järkyttävän kalliita, vähäistäkin luontoa nakerretaan pikkuhiljaa pois, paljon päihdeongelmaisia, jengiytymistä yms, pitkät välimatkat erityisesti ajallisesti, yleinen kiireinen ja "kova" tunnelma, ja monet muutkin syyt syynä miksi halutaan muuttaa. Minnekkään aivan pikkukuntaan ei kyllä mielellään muutettaisi, vaan pitäisi kyllä löytyä isoimmat kaupat ja muut peruspalvelut. Luontoa, eli metsiä ja mieluiten myös vesistöjä jossa itse ja lasten kanssa liikkua, pitää olla.
Toivon objektiivisia vastauksia, eikä että jokainen vain mainostaa omaa kotikaupunkiansa.
Kommentit (37)
Mikä tahansa harmaantuva pikkukunta, jossa ovat onnesta soikeana jos sinne joku muuttaa.
Miten tähän olisi mahdollista saada "objektiivisia" vastauksia? Ei kukaan täällä ole tehnyt omakohtaisesti kattavaa vertailua kaikista Suomen kunnista.
Vierailija kirjoitti:
Miten tähän olisi mahdollista saada "objektiivisia" vastauksia? Ei kukaan täällä ole tehnyt omakohtaisesti kattavaa vertailua kaikista Suomen kunnista.
Utsjoki.
Kajaaniin muutettiin Helsingistä viime vuonna. Aluksi mietittiin että tuntuuko ihan ankealta, mutta arjen helppouden ja rauhallisen tunnelman takia viihdytty enemmän kuin hyvin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Miten tähän olisi mahdollista saada "objektiivisia" vastauksia? Ei kukaan täällä ole tehnyt omakohtaisesti kattavaa vertailua kaikista Suomen kunnista.
Utsjoki.
Täältä kanssa ääni Utsjoelle.
Ouluun sitten vaan. Löytyy metsää, peltoa, suota, puistoja, järveä, merta, jokea ja lapsivaltaisia asuinalueita. Toistaisekai myös joitain pieniä kouluja, riippuen alueesta. Olennaiset palvelut löytyy, bussilla pääsee lastenvaunujen kanssa ilman ja lentokone vie Helsinkiin tunnissa. Keskustassa tosin kauppakeskus Valkean ympäristö ei ole kenellekään sopiva paikka.
Itse asutaan Kokkolassa . uudet koulut joka nurkalla ja noin 50000 asukasta eli ei ihan pieni mutta ei liian iso kaikkea löytyy. Asunnot ei mitään halpoja mutta pääsee merimaisemiin kohtuuhinnalla. Töitä on ollut hyvin ja uusia tehtaita valmistumassa.. junalla pääse nopeasti Helsinkiin.
Ehkä joku Kokkola voisi olla sopiva? Vaasa? Tai jos muutatte seudulle, josta ei ole kauhean pitkä matka lähisukulaisiin?
Suositko mitä osaa Suomesta? Onko se Rauman suunta, Itä, Etelä? Pohjoinen aika kylmä jo. Onko sulla tuntuma mikä kulttuurialue osuu tai luontomaisema siellä. Jos ahdistuu mäntymetsästä, niin sitten kuusi. Vai avaraa maisemaa.
Pyhäranta ei ole kaupunki, tässä on vieressä kuitenkin kolme kaupungiksi itseään kutsuvaa taajamaa ja Turkuun ajaa tunnissa. Ja lapsiystävällisyys täällä on huippuluokkaa, juuri valmistui hirsirunkoinen päiväkoti, toinenkin tulossa jollei jo ole toiminnassa. Kolme kyläkoulua, joita ei olla sulkemassa pitkään aikaan. Lapsille on kaikenlaista tapahtumaa ja vanhempien valvomaa harrastusta ja kunta kyllä tukee, jos itsellä on jotain ideoita ja halua järjestää.
Ihan missä tahansa päin Suomea on päihdeongelmaisia. Miten irti todellisuudesta pitää elää jos ei sitä tajua. Asun hämäläisessä pikkukunnassa ja täällä on väkilukuun suhteutettuna paljon enemmän päihdeongelmia kuin pk-seudulla. Paikallisessa kaupassa on juopporemmi ostamassa kaljasalkkua heti yhdeksältä. Myös tilastoja voi vähän vilkaista jos ei usko, väkivaltarikosten ym. suhteellinen määrä on suurin Itä- ja Pohjois-Suomessa.
Mikkeli tai Joensuu 😊