Herkistynyt hajuaisti - miksi đ
Onko kenellÀkÀÀn pÀiviÀ tai jaksoja, kun tuntuu, ettÀ kaikki haisee/tuoksuu epÀmiellyttÀvÀlle. Ruoka, mausteet, pestyt astiat, pyykit, koko saa tanan miljöö.
ĂrsyttÀÀ, kun nenĂ€ ei nyt kestĂ€ edes kokkailua, mistĂ€ yleensĂ€ nautin eniten đ€š
Kommentit (12)
Juu. Tuttua huttua. En tiedÀ mistÀ johtuu.
Tuuleton pÀivÀ? Silloin sun hajuaisti kuulostaa normaalilta jos se toimii ja haisevat asiat tulevat esille. Alueen suunnittelussa ja taloissa voi olla joku pielessÀ, kaikki ahtaasti yhdessÀ. Jos et haista mitÀÀn kun menet kÀytÀvÀÀn tai ulos se tuntuisi epÀnormaalimmalta, jos siellÀ on jotain ilmasssa. Jos aistit taas ovat todella voimakkaat, ehkÀ hermosto tai joku herkistyminen. Lepoa?
MiehellÀni on tÀtÀ ajoittain. HÀnellÀ on migreenitaipumus.
Onko sulla ollut flunssa? Poskiontelot voivat olla tÀynnÀ 'kamaa' ja se kyllÀ vaikuttaa. Mulla aina flunssan alkaessa tiedÀn ettÀ esim kahvi maistuu aivan omituiselta. Mulla hirveÀt flunssat ja ontelot tÀynnÀ. Jospa tÀmÀ hiostava ilma on vaikuttanut. Aivasteletko? Onks fiilistÀ ikÀÀn kuin olisi kuumetta tai nousemassa?
Mulla on ÀÀrimmÀisen hyvÀ hajuaisti. Luonnolliset hajut kestÀn (ruoka, metsÀ, kukat, multa, luonto, meri, jÀrvi jne.), mutta keinotekoiset kemikaalit kuten pyykinpesuaine ja huuhteluaine on jotain aivan sietÀmÀtöntÀ. LisÀksi monet shampoot, saippuat ja hoitoaineet ovat aivan liian voimakkaan hajuisia, vÀhempikin hajun voimakkuus riittÀisi. TÀytyy vain löytÀÀ ne tuotteet, joissa ei ole hajua niin paljoa ja vÀlillÀ kÀytÀn hajusteettomia hygieniatuotteita.
KÀytÀn hajusteettomina aina: pyykinpesuaine, konetiskiaine, kÀsitiskiaine, kÀsisaippua, kodin puhdistusaineet.
Ovulaatio voimistaa mulla hajuaistia
Homealtistus voi tehdÀ tuota myös.
Liittyy bruksismiin ja niskajumiin itsellÀni.
KyllÀ, metotreksaatti aiheuttaa tuon minulle.
Oli aikoinaan kun oli usein migreeni. Kaikki tuoksut kuten ruoka ym oksetti. En vielÀkÀÀn pysty syömÀÀn joitain ruokia kun se haju tuo aina mieleen ne migreenikohtaukset.
On, migreenin tullessa.