Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Myrtsi saa ihoni kananlihalle kun joudun joskus siellä käymään. En voi ymmärtää kuinka sukulaiseni voivat asua sellaisessa paikassa

Vierailija
01.08.2024 |

Olen asunut koko lapsuuteni ja nuoruuteni Myrtsissä ja siellä asuu sukulaisiani edelleen. Sen jälkeen olen asunut Helsingin keskustan tuntumassa ja muutamalla pienemmällä paikkakunnalla alle 100 km säteellä Kauppatorista. Nykyään vältän kaikenlaista kontaktia koko pääkaupunkiseutuun, varsinkin Myrtsi saa ihoni kananlihalle kun joudun joskus siellä käymään. En voi ymmärtää kuinka sukulaiseni voivat asua sellaisessa paikassa. Elinympäristöllä on hyvin suuri vaikutus hyvinvointiin ja ihan terveyteen, ja tuntuu etteivät ihmiset ymmärrä sitä. Jokaiselle hyvä elinympäristö on tietenkin erilainen, mutta kenelle nykyinen Myrtsi voi olla hyvinvointia lisäävä elinympäristö??

Onneksi olen löytänyt itselleni sopivan asuinkaupungin jossa on kaikki mitä tarvitsen ja tilaa hengittää. En ikimaailmassa hakeutuisi enää narkkarien ja ruuhkien kansoittamaan tilaan elämään elämääni. Ajatelkaa ihmiset omaa elinympäristöänne ja tehkää valintoja. Usein ne asiat jotka estävät muuttamasta parempaan ympäristöön, ovat päänsisäisiä kahleita eivätkä oikeita esteitä. Meillä on vain yksi elämä, millaisessa jokapäiväisessä ympäristössä sen haluat viettää? Ja rahasta sen verran, että nykyään asun paljon paljon halvemmalla täällä kuin pääkaupunkiseudulla.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
01.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei taida äitis lastaan usein nähdä?

Vierailija
2/2 |
01.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa, käyn kohta taas myrtsissä, eikä ole mitään valittamista. Mielummin käyn tuossa kuin esim Helsingin keskustassa. Se vasta onkin syöpäistä aluetta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi neljä