Opiskelu omaehtoisesti hakeminen
Tietääkö joku voiko TE-toimiston sinulta hakea vain mihin tahansa koulutukseen tai kursseille ilman että on sopinut asiasta omavalmentajan kanssa? Jos pääsee näihin niin saako 1.1.25 jälkeen vielä sitä 9€/pv kulukorvausta? Työtä ei meinaa löytyä joten ahattelin katsoa vielä näitäkin mahdollisuuksia mutta ilman tuota lisäkorvausta en lähde näihin.
Kommentit (5)
Kyllä työvoimakoulutuksiin voi hakea. Jos tulet valituksi niin pyydä suunnitelman päivitys, että sinulla on mahdollisuus työttömyysetuuden korotusosaan.
Näin olen ymmärtänyt, että kulukorvaus poistuu.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä työvoimakoulutuksiin voi hakea. Jos tulet valituksi niin pyydä suunnitelman päivitys, että sinulla on mahdollisuus työttömyysetuuden korotusosaan.
Näin olen ymmärtänyt, että kulukorvaus poistuu.
No sitten en hae. Kannattaa muistaa että jälkikäteen eivät välttämättä korjaa koska tekevät kiusaa.
En kyllä ole kuullut että työvoimakoulutuksiin ei saisi kulukorvausta tulevaisuudessa. Muihin omaehtoisiin opintoihin ei saa enää nytkään.
Kaikista koulutuksista ensin yhteys TE-toimistoon ja sitten vasta hakeminen. Jos tekee toisinpäin niin voivat evätä työttömyystuen kyseisiltä päiviltä, koska et ole työmarkkinoiden käytettävissä.
Minulla on ainakin laitettu omasuunnitelmaan tuo omaehtoinen opiskelu. Kannattaa kuitenkin ottaa yhteyttä siihen työkkärin numeroon ja varmistaa.