Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hieman verta pyyhkiessä rv 37, normaalia?

01.02.2007 |

Tietääkö joku mitä tarkoittaa, kun tuli punaista pyyhkiessä ja pikkusen on supistellut alavatsaa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minullakin tuli tänään vaalenpunertavaa vuotoa paperiin pyyhkiessäni (ei limaista). Alavatsaa vihlonut eilisillasta lähtien. Neuvolatäti soitti sattumoisin vaihtaakseen aikaani ja kysyin häneltä mielipidettä asiasta. Hän veikkasi, että limatulppa olisi irronnut (vaikkei limaisuutta ollutkaan). Siellä on nyt kohduunsuuta suojaavat paikat auki ja infektioherkkyys, eli uimiset ym. kielletty. Esikoiseni kanssa synnytys käynnistyi vaaleanpunertavan lapsiveden menolla. Kohtu valmistautuu synnytykseen ja kohdun suulta tihkuu hieman verta. Synnytys lähestynee...? Jos vuoto ei jatku, ei hätää. Jos jatkuu ja vuoto selkeästi veristä, soita/lähde päivystykseen!



Ceci Rv 38+4

Vierailija
2/5 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli punaista pyyhittäessä (etupuoli, joku kysyi) ja vihloo vähän väliä alavatsasta. Esikoisen kanssa meni lapsivesi ja synnytys käynnistettiin, joten en oikein tiedä näitä supistelun merkkejä, mistä kertoo. Voiko olla että kohta lähestyy vai että vielä menee. Voi olla se limatulppajuttu. Aloin just pakkaamaan varmuuden vuoksi. (la 22.2.)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan vaan senki vuoksi että vain katsottaisiin että kaikki on kunnossa.



Taika rv 5+4

Vierailija
4/5 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellaiset ohuet " veririhmat" pyyhkiessä voi liittyä noihin supistuksiin. Kun/jos supistukset avaa kohdunsuuta, usein käy niin, että kohdunsuun pieniä verisuonia katkeilee ja verta tulee sitten paperiin pyyhkiessä. Oma käsitykseni on, että sitä kuitenkin pitäisi tulla vain vähän muun liman seassa eikä mitenkään vuotona. Saattaapi siis olla ihan normaalia, jos määrät on pieniä, varsinkin sun viikot huomioiden. Toki kannattaa tarkistaa asia synnäriltä, jos huolestuttaa tai jos veren määrä lisääntyy taikka vauva muuttuu hiljaiseksi tms.



A.A. rv 30+1, esikko 2v

Vierailija
5/5 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

monesti voi peräpukamat vaivata myös raskausaikana ja tulla verta pyyhkiessä vessassa käynnin jälkeen.



Kannattaa itse tarkastella. Tietysti jos verenvuoto selkeästi lisääntyy niin ihmeessä päivystykseen käymään