Tänään kaupan kassalla tapahtunutta. Pikkasen nolotti! ov
Kävin tänään lapsen kanssa kaupassa ja eikös mun visa electron tehnyt lakon, se välillä temppuilee (eli kassa väittää ettei saa yhteyttä tms.), vaikka tilillä on rahaa jne.
Ostin ison kasan ruokaa ym. ja kassa sitten ilmoittaa, että sori, tää sun kortti ei toimi. Ei yhteyttä. Mä siihen sitten sanoin, että kokeile vetää sitä korttia hitaasti tai sitten nopeasti (silloin se toimii). Mutta ei.
Taakse keräytyi pitkä jono ja pari ihmistä kuului tuhahtelevan.
Jouduin sitten kipittämään lapsen kanssa automaatille ja ottaa käteistä.
Kommentit (39)
Jos tilalle tulee joku samalla periaatteella toimiva suoraan veloittava kortti olisi kyllä pankkien aika saada nuo linjat toimimaan myös ruuhka-aikana.
Oli muuten typerä kysymys tuo millä electronin käyttäjät pääsee ulkomaille :D ---> onko tullut mieleen, että pienituoinen voi myös naida hyvin ;) Ja monet ei tosiaan halua visaa kun tilillä sitä rahaa aina on....
Vierailija:
Se ei ilmeisesti pitänytkään paikkaansa?
ei mulle ole edes pankista ehdotettu electron korttia, niin ja pankki on Op
sen visan parhaiten saa..
Riittää, kun on 60 opintoviikkoa kasassa. Ei väliä, käykö töissä vai ei..
Ja niitä käytetään nimenomaan sillä sirulla, eli näppäillään kortin tunnusluku kassalla. Vanhanaikainen magneettikorttisysteemi on siellä poistunut jo ajat sitten käytöstä. Vissiin kaikilla ranskalaisilla, 60 miljoonalla ihmisellä, on maksuhäiriö? ;)
Kyse siis uusista, ensimmäistä kertaa myönnettävistä korteista.
ei pankki ole mua ainakaan vielä valistanut tulevista korttimuutoksista. Onkos ne yhtä hitaita silloin jos itse laittaa sen tunnusluvun siihen vekottimeen. Olen kans muutaman kerran todistanut, kun ostaja on joutunut jättämään ostokset ja lähtemään pikapankista nostamaan rahaa
Tilillä tosin on säästöjä 8000 euroa, ja asunto on ainoa asia, jonka suostun ostamaan velaksi.
Että oiskos täällä Suomessa vaan pankeilla/kaupoilla jotenkin riiittämättömät linjat
joka vastaa Electronia. Minulla se on nimeltään MasterCard ja se on yhdistetty ihan suomalaisen pankkikortin näköiseen korttiin.
Näin ulkosuomalaisena sanon, että vain suomalaiset pitävät suoraveloituskorttia maksuhäiriökorttina. Onko kyseessä se kuuluisa kateus, joka tässä tapauksessa näkyy oman egon pönkittämisenä vaikka pankkikortin kautta?
Tavallinen pankkikortti toimii aina. Ja siihen kun yhdistää Visan, niin voi tuollaisilta tilanteilta välttyy varmasti.
Vierailija:
Tavallinen pankkikortti toimii aina. Ja siihen kun yhdistää Visan, niin voi tuollaisilta tilanteilta välttyy varmasti.
Ja emme tarvitse Visaa.
Koska:
A) Tilillä on aina rahaa, myös loppukuusta.
B) Visa electron käy myös ulkomailla.
C) Visa electron kelpaa myöskin paypaliin.
D) Emme osta mitään velaksi.
Minä en opiskelijana edes saisi visa-korttia, koska ei ole vakituista työtä.
T: yksi köyhä, jolla ei ole varaa Visaan, mutta jonka perhe matkustaa parin vuoden välein ulkomaille. Meillä nimittäin säästejään matkoihin!
Plus se, että Electron on reaaliaikainen! :)
-Kummankin sekä Visan että Electronin omistaja-
Jos tulee ilmoitus että kortti hylätty, ei katetta tai ei yhteyttä niin on lukija lukenut kortin.
TUOSSA VIIMEISESSÄ VAIN ON LINJAT TUKOSSA PANKIN PUOLELTA:)
Vierailija:
Ja emme tarvitse Visaa.
Koska:
A) Tilillä on aina rahaa, myös loppukuusta.
B) Visa electron käy myös ulkomailla.
C) Visa electron kelpaa myöskin paypaliin.
D) Emme osta mitään velaksi.
36