Uuden vuokratalon asennusvirheet - loma on mennyt poran ääntä kuunnellessa- onko oikeutta hyvitykseen?
Hei!
Osaako kukaan kertoa, miten tämä menee?
Asun pari vuotta vanhassa talossa, jossa on ollut meneillään takuukorjaukset. Nyt sitten pari viikkoa sitten yhden yksiön kaapistot olivat tippuneet seinältä alas ja nyt kaikkien tällaisten yksiköiden kaappien kiinnitykset korjataan.
Ymmärrän hyvin, että ne täytyy korjata. MUTTA minkäänlaista tietoa remontin kestosta ei ole tullut. Poraaminen alkaa klo 8 aamulla ja jatkuu klo 16 saakka. Toki siinä on taukojakin, mutta siis, olen itse lomalla ja alkaa pikkuhiljaa hitsaamaan kiinni tämä, kun korjaaminen on jatkunut koko lomani ajan. Joka ikinen aamu herään poran ääneen.
Laitoin vuokranantajalle viestin vuokranhyvityksestä, joka vetosi siihen, että takuukorjaukset ovat nyt menossa. Mutta onko tuo enää takuukorjaus, jos kaapistot tippuvat seiniltä? Asumisviihtyvyys nyt ihan himan tässä kärsii. Pitäisi saada kai levätä lomallaan?
Vuokranantaja on Kodisto, jos sillä mitään tekemistä asian kanssa on.
Kommentit (8)
Ei tuosta oikein voi valittaa, ihan oikein että havaitut puutteet korjataan.
Se, että juuri sinä olet lomalla, ei vaikuta asiaan mitenkään.
3) ihanan empaattista, kiitos :). Oikein hyvää lomaa sulle myös <3
Tavalliseksi elämän ääneksi tuota kutsutaan varsinkin ajalla 8:00 -16:00
kukaan ei korvaansa letkauta vaikka joku on lomalla.
kannattaisiko miettiä viettävänsä lomansa jossain muualla kuin luukussa kuuntelemalla remontti Reiskaa?
Täällä on taas idiooottien kokoontumisajot. Pakko vaan kommentoida jotain koska päässä on vakuumi.
5 - Reissaan työni puolesta niin paljon, että tarvisin aikaa rauhassa kotona. Toki mä käyn välillä jossain nytkin, mutta klo 8 herätys on kyllä lomalla aika jäätävä. ap
Eihän remonttiäänet kivaa kuultavaa ole. Varaudu tulevaisuudessa siihen, että omistusasunnoissa ei välitetä 8-16 remontointiajasta, vaan naapurit tekevät remonttia iltamyöhään ja viikonloppuisin. Nyt sentään voit luottaa siihen, että remontoijat lähtevät koteihinsa.
sama se on mikäli omistusasunto. ei kannata päästää liian helpolla.