Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vain kaksi maanjäristysorpoa adoptoitu

Vierailija
09.09.2008 |

Vain kaksi maanjäristysorpoa adoptoitu

8.9.2008 12:30



Tuhannet perheet tarjoutuivat adoptoimaan Kiinan maanjäristyksessä orvoksi jääneitä lapsia. Vain kaksi on löytänyt uuden kodin.



Toukokuun 14. päivä Sichuanin maakunnassa iskenyt voimakas maanjäristys tappoi liki 90 000 ihmistä.



Vanhempansa järistyksessä menetti kaikkiaan 532 lasta, joista 240 on alle 14-vuotiaita. Suurin osa orvoista pääsi kuitenkin sukulaistensa hoiviin. Adoptoitavaksi jäi 88 maanjäristyksessä orvoksi jäänyttä lasta.



Heistä vain kaksi poikaa, toinen 10-vuotias ja toinen 13-vuotias, on adoptoitu. Loput 86 odottavat edelleen uusia vanhempia ja uutta kotia.



China Daily -lehden mukaan lapsia ei ole haluttu adoptoida vamman tai iän takia. Suurin osa adoptoitavista on 10-14-vuotiaita, kun ihmiset haluaisivat yleensä mieluimmin ottaa huollettavikseen alle kuusivuotiaita.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
09.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko adoptiota haluavat itsekkäitä ja ensisijaisena asiana ei siis olekaan kodin antaminen lapselle. Ei siis olekaan sama kunhan vain sen lapsen saisi vaan se että saa tietyn ikäisen lapsen.



Ihmiskauppaa adoptio pohjimmiltaan kuitenkin on ja kun marketissa ei ole sopivan kokoista ja näköistä lasta niin jätetään ostamatta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla