Maksanko turhasta?
Mitä mieltä olette: Kuulun työttömyyskassaan, koska aikoinaan tein vain määräaikaisia töitä ja tarvitsin korvausta kesäkuukausilta. Nyt mulla on ollut vakituinen työ jo viisi vuotta, mutta jään eläkkeelle 7 vuoden päästä. Nykyisessä työpaikassani viihdyn.
Mietin, kannattaisiko mun erota työttömyyskassasta ja säästää sekin reilu satanen vuodessa.
Olen tässä muutenkin miettinyt turhia kustannuksia, joita karsia.
Alallani ei ole vaaraa joutua työttömäksi, ja minulla on työntekijänä hyvä maine.
Tässä saa sitten pohtia muidenkin aiheita, mutta antakaa kommenttia tähän.
Kommentit (7)
Millaisesta summasta on kyse vuositasolla? Jos summa on pieni niin en lopettaisi jäsenyyttä sillä seitsemän vuotta on vielä pitkä aika tapahtua kaikenlaista. Jäsenyys tuo sinulle turvaa alitajuisesti. Kaikki alitajuisestikin vaivaavat asiat stressaavat ihmistä. Karsisin itse jostakin muusta, sanon näin ollakseni täysin rehellinen.
Summa olikin aloituksessa, ei siis tarvitse vastata. En lopettaisi jäsenyyttä reilun satasen vuosijustannuksen vuoksi.
Karsikaa myös niistä omista turhista kustannuksista. Kaikki sopimukset kannattaa tarkistaa. Mieti mistä voit luopua, toiselle tärkeä ei välttämättä ole sitä taas toiselle.
Ja työttömyys jos kuitenkin iskee niin... Jäsenyys on silloin ilmainen. (Maksuvapaus).
"Alallani ei ole vaaraa joutua työttömäksi"
Kuuluisat viimekset sanat. Kannattaa tiedostaa ikärasismin olemassaolo.
Aloittaja vastaa: joo, summa on pieni, satanen. Mietin vain, onko se turha maksu. Ja kuten kirjoitin, mietin myös montaa muuta turhaa maksua tai kustannusta.
Mun alalta ei iän takia pois potkita, mutta jos terveys jotenkin reistailee pahasti, voi tulla vaikeaa. Ajatukseni on tehdä välillä keikkaa sitten eläkkeellä, koska eläkkeeni tulee olemaan pieni. Tämä silloin, jos terveys sen kestää.
Mutta hyviä ajatuksia, kiitos. Ehkä on turvallisempi olla, kun maksaa sen satasen.
Mulla on liiton matkavakuutus ja käyn heidän reissuillaan teatterissa ym niin pikkusumma maksettavaksi