Missä iässä tulee se raja, kun ei voikaan enää syödä "mitä vaan" joka päivä lihomatta?
Tunnen erään 31-vuotiaan naisen joka syö päivittäin erittäin epäterveellisesti mutta vartalo on todella sopusuhtainen ja kaunis.
Eikö sen pitäisi jossain vaiheessa alkaa näkyä kropassa, mitä suuhunsa pistää?
Kommentit (23)
Mulle tuli ilmeisesti heti, kun täytin 50 viime syksynä. Oon syöny aina tosi epäterveellisesti, rakastan roskaruokaa ja karkkeja, eikä ole koskaan ennen painossa näkynyt. Viime talven aikana sitten kertyi, lähemmäs 10 kiloa.
En tiedä. Ikää nyt 43v eikä ole vielä se päivä tullut vastaan. Ensin sen piti tulla, kun 30v täyttää, sitten 35 ja sitten 40. Ei ole tullut. Kai se sitten viimein 5-kymppisenä?
Lihominen ei ole mitenkään iästä riippuvaista.
Mulla 28-vuotiaana, kun sairastuin raskausdiabeteksen. Se jälkeen olen ollut vhh:lla.
Mulla alkoi just siinä n. 30-vuotiaana. Edelleen hoikka mutta huomaan muutokset, jos en katso mitä suuhuni laitan.
30 vuotta täytettyäni ja kaksi lasta saatuani alkoi kertyä. En valitettavasti kuulu heihin viiskymppisiin, joille mahtuu häämekko ja jopa rippimekko edelleen päälle.
Kun näkee Suomessa onbeksi vielä vähän mutta lisääntymään päin lapsia, jo hyvin nuoria lapsia, jotka ovat huomattavan ylipainoisia. Missä vika? Siinäkö, että osa vanhenmista ajattelee osinnpeustellusti osin epärealistisin odotuksin ja kuvitelmin, että se on "lapsen pyöreyttä" joka muuttuu ajastaan pois osaksi pituuskasvua jalihasten vahvistumista ja vasta aikuisena voisi olla "sairaalloisen lihava" kun pituuskasvu olisi päättynyt ja ikää tullut n. vuotta.
Se lihominen alkaa siinä iässä, kun lopettaa liikkumisen.
52 mulla kun piti ruveta vähän tarkemmin miettimään, vaikka liikuin ja yhä liikun enemmänkin kuin nuorempana. Huomasin vain että kiloja tuler. Nyt on pysähtynyt nousu lievään ylipainoon. 52 kilosta 63 kiloon nousi viideltä vuodessa.
Olen 52 vuotias eikä vielä ole tullut tuota "rajaa".
20 vuotiaana tuli.
Useimmille se on varmaan tulee aikaisin. He ovat vaan niin tyhmä että luulevat ettei se 0.5-1kg vuodessa ole mikään ongelma koska eivät osaa ajatella niin paljon eteenpäin että 10 vuodessa tuo tarkoittaa 5-10kg.
Mulla vartalon muoto alkoi muuttua kun vaihdevuodet oli ohi, eli siinä 54v. En lihonnut mutta kaikki vähäinenkin rasva pyrki vyötärölle. Ja olen siis aika laiha. Pari vuotta sitten meni vielä rippihame, nyt varmaan kiristäisi vyötäröltä vaikka paino sama. Ja hyvin pieniruokainen olen kyllä aina ollut, ei maistu juuri mikään.
Vierailija kirjoitti:
Se lihominen alkaa siinä iässä, kun lopettaa liikkumisen.
Liikkumisella on aika vähän väliä ruokavalioon verrattuna.
Tutkimus: Aineenvaihdunta ei hidastu ikääntyessä keski-ikäisten lihomisen syyt muualla
Tuore Science-lehdessä julkaistu tutkimus kyseenalaistaa sen, että aineenvaihdunnan hidastuminen keski-iässä olisi yksi ihmisten lihomisen syy.
Tärkein tulos oli se, että 2060-vuotiaiden aineenvaihdunnan nopeus pysyy ennallaan. Yli 60-vuotiaiden aineenvaihdunta hidastuu vain 0,7 prosenttia vuodessa. Aineenvaihdunnan hidastuminen on siis niin hidasta, ettei se voi selittää keski-ikäisten lihomista. Keski-ikä sijoitetaan usein vuosille 4060.
Itselläni alkoi 8-vuotiaana. Olen kuullut, että monella muullakin siinä 8-10-vuotiaana. Onnekkaita ovat he, joilla lihominen alkaa vasta aikuisena.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Se lihominen alkaa siinä iässä, kun lopettaa liikkumisen.
Liikkumisella on aika vähän väliä ruokavalioon verrattuna.
Aivan,yksi ex-urheilija yritti laihtua kulutusta lisäämällä eikä siitä mitään tullut.
3-vuotiaana. Lihavia lapsia onpaljon.