Häiriö silmässä/silmissä
Mikähän vaiva näössäni voisi olla. Kun katson ohjelmaa, luen tai yritän muuten vaan katsoa jotain, niin näössä on joku häikkä, pieni kirkas valo tai joku muu minkä takia katsominen on hankalaa. Näkökentässä ei sinänsä näy mitään ylimääräistä, mutta esim ohjelmaa katsoessa on hankala kohdistaa katsetta tarkasti ihmisen kasvoihin. Hankala jotenkin kohdistaa katsetta. Välillä myös lukiessa kirjaimista puuttuu pieniä osia.
Tuntuu, että vaiva on enemmän vain oikeassa silmässä.
Vaiva on alkanut noin kuukausi sitten, sitä ei ole kuitenkaan joka päivä.
Kommentit (11)
Niin ja välillä tulee semmoinen lievä huono olo, kun tarvii katsetta pitää pitkään jossain, esim TV tai puhelin.
Voisiko olla migreeniperäistä? Lasiaisen irtaumakin voi olla. Kannattaa käydä silmälääkärillä.
Vierailija kirjoitti:
Voisiko olla migreeniperäistä? Lasiaisen irtaumakin voi olla. Kannattaa käydä silmälääkärillä.
Ei oo kyllä migreeniä ikinä ollu eikä päänsärkyäkään ole.
Tätä on vaikea lähteä arvioimaan näin maallikkona. Mutta kuvauksesi perusteella silmissäsi voisi olla jotain, minkä takia sinun kannattaisi varata aika silmälääkärille.
Lääkäriin. Voi olla verkkokalvon irtautumaan tms.
Joku irtauma voi olla tulossa. Menisin kyllä kiireellä lääkäriin. Ihmeen kauan olet vitkutellut.
Olet niin nuori, että tuskin on näitä vanhuksilla tavallisimpia silmänpohjaongelmia.
Optikkokin voi kuvata silmäsi ja lähettää sitten tarvittaessa lääkärille.
Ei ainakaan tuo lasiaisen irtauma kuulostanut oireiden perusteella samalta miltä mun oireet. Ainaki mitä luin terveys kirjaston sivuilta.
Jos ens viikolla soitan terveyskeskukseen? En kai sentään sokeutumassa oo ennen sitä eikä päivystys asia oo?
Minkä ikäinen olet?