Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

~~**TAMMENTERHOJENVIIKKO 5**~~

29.01.2007 |

Uusiviikko

Kommentit (49)

Vierailija
1/49 |
31.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen oli 1 kk neuvola, ja ikää pojalla oli silloin tasan 4 viikkoa, painoa oli tullut 800 g/kahdessa viikossa, painaa nyt 5460g ja pituus oli 59.5, kasvanut 4,5 senttiä syntymästä. Seuraavaksi on 2 kk neuvolalääkäri, silloin näytän tän syntymämerkin, pojalla on selässä mansikkaluomi joka selvästi on kasvanut. Muuten kaikki on hyvin, valveilla Rasmus jo yrittää seurata katseella värikkäitä esineitä, tänään hymyili ekaa kertaa mulle =) Neuvolan antama aurinkokuva on kova sana =) Sitä hän jaksaisi katsoa kuinka kauan tahansa!



Vaatteet menee kovaa vauhtia liian pieniksi, koko 56 ei enää mene päälle, ollaan siirrytty kokoon 62. Talvihaalarin ostin kokoa 62 ja se ei koko talvea tule sopimaan,on nyt täysin sopiva. No otan sitten käyttöön äitiyspakkaushaalariin.



Viime yö meni tosi hyvin,Rasmus nukahti puoli yhdeksän syliini, laitoin sänkyyn yhdeksältä ja poika nukkui kellon ympäri kahdella syötöllä,kello yksi ja neljä. Heräsi yhdeksältä ja jaksoi olla hereillä 1½ tuntia, nyt jo nukkuu taas.



Kiitokset kaikille tsempityksistä,niin se vaan on että hyvin nukkuneena tuntee että selviää mistä vaan! Eilen ei pikkumiehellä ollut onneksi yhtään masuvaivoja, ja siitä johtui hyvin nukuttu yö. Terkkari suositteli Deetippoja, ovat kuulemma paljon hellävaraisempia mahalle, ajattelin kokeilla.



Kyllä tää vauva-aika hujahtaa ohi, pian jo kontitaan ja karataan äidiltä... =)





Vierailija
2/49 |
31.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tää niin kiirettä :)

Hatun nosto nenn:lle jolla yksi enempi ;)



Hera Ähriäinen n kova poika syömään,tissillä ollaan illat lähes kokonaan,nyt on yöt mennyt n. 3 syötöllä.. enemmän valvottaa tää muiden lasten kaamee kröhä :(



Ah, tänään tuli postissa käsky isyyden tunnustukseen,on se aina niin " kiva" homma, or not!



kivempia keliä odottaessa myös täällä..

jassoo, nyt meitin ähriäinen alkaa tuossa herpata..joten se on moroooo!



Maria ja herra ähriäinen 6pvä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/49 |
31.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä vietellään päiviä sisätiloissa kun ulkona pakkanen huitelee -20 asteen tietämillä. Jos laskisi nollan tienoille niin voisi pikaisesti käväistä ulkona vauvan kanssa. Kylmempään en oikein uskalla viedä kun on sen verran pieni vielä.

Huomenna saadaan avaimet uuteen kotiin ja päästään muuttamaan kunhan miehet vähän ensin remppaavat kämppää.

Kaste ja nimi: Meillä on sovittu kaste 4.3 niin ehditään saada pikkuiselle oma passi ennen etelän matkaa. Nimeksi tulee Jenna Juulia ja kummitkin on jo kysytty.

Perhepeti/vaipat/heräily: Meillä vauva nukkuu päivällä joko vaunuissa (vielä sisällä) tai sit meidän sängyllä tai sylissä. Yöllä pyritään laittamaan omaan sänkyyn kun meidän kaksi muuta tuppaa tulemaan silloin tällöin viereen niin tulee aika ahdasta. Yöunille Jenna käy vähän vaihtelevasti; klo 20-23 välillä, riippuu siitä minkä pituisia unia on ottanut päivällä. Heräilee yöllä 4-6h välein, minimi nukkuma-aika on tainnut olla 3h. Vaipat vaihdan joka syötöllä kun on niin täydet. Yleensä myös tekee yösyötön jälkeen heti kakat. Nukahtaa syötön jälkeen syliin josta kannan sit omaan sänkyyn.



Kuinka paljon teillä muuten syödään yhdellä syötöllä? Tietysti jos syö ainoastaan tissistä niin on aika vaikea tietää. Meillä syö tissistä sekä pullosta kun mies syöttää joka toinen yö. Jenna syö pullosta n. 100-120ml kerralla, se kuulostaa minusta aika isolta määrältä. Tosin tyytyväinen lapsi on pääasia.

Minulla tulee niin paljon maitoa et joudun aamulla 5 pintaan heräämään ja pumppaamaan vaikka olisin illalla pumpannut. Muuten ei saa nukutuksi kun särkee niin kovaa. Onneksi tyttö herää usein siinä 5 maissa niin syötän hänelle aina toisesta niin ei tarvii pumpata kuin toinen. Päivällä pumppaan imetyksien lisäksi vähintään 2krt.



Nyt poitsu kyselee pelaamaan pleikkaa. Pitää mennä niin ehtii pelaamaan ennen kuin Jenna herää.



birgit ja Jenna 1vko ja 7,5h

Vierailija
4/49 |
31.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Väsyttää, haukous!!!!!!!!! Meillä tyttö nukkuu päivät ja valvoo/haluu olla rinnalla kaikki yöt :/ Masuunsa itkee ja kiemurtelee. Päivälläkään en saa juurikaan nukkua kun on noi 2 muuta vikaria. Pitää varmaan alkaa antaa vitamiini tipat vasta illalla jos vaikka masupurut siirtyis päivälle. Mä en edelleenkän osaa sanoa onko ne keskostipat vai D-vitamiini joka kivut aiheuttaa. Saa nähä millaista rulijanssia syntyy kun joudutaan ottaa mukaan rauta-tipat 1kk iässä.

Jokus sanoi että Dee-tipat vois olla hellempiä vatsalle, nyt meillä Jekovit. Pitänee ottaa selville kalanmaksaöljystä, mieten se vaikuttaa vatsaan.



Meillä varmaankin nyt täynnä se 2500g (maanantaina 2460g) jos päivät jatkuu näinkin lauhoina ajattelin viedä tytön vaunuajelulle hetkeksi. Meillä täällä pk-seudulla vain -3c.



Pienistä vaateista: Stockalta todella löytää parhaimpia, Joha merkkistä ovat kapeeta mallia. Kappahlin ja H&M mallit todela leveitä.



Vaipan vaidosta: vaidan öisin vain jos on kakat, viime yönä x 2.



Hormooninäppyä ei meillä ainakaan vielä ole, tulee tietty sitten kun on kaste.



Onko muut tyttöjen äidit huomanneet sellaista valkovuodon tapaista tytöillä? Mä huomasin sellaista eilen, onko ihan normaalia, kysyy 2:n pojan äiti?



kutsu kävi.



-MM- ja tyttö 13pv

Vierailija
5/49 |
31.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tosiaan päivät menee nopeasti, kun ollaan Lillukan kanssa kahestaan kotona. Tänään on vielä sen verran kylmä ulkona, että mies saa hakea esikoisen hoidosta. Oon laittanut omaksi pakkasrajaksi -15, jos on yli sen, niin ei pienen kans mennä ulkoilemaan.



Tytön valkovuodosta: on ihan normaalia. Luin jostain hoito-opuksesta, että liittyy raskauden aikaisiin hormooneihin, joita vauvan elimistössä vielä on jonkin aikaa synnytyksen jälkeen. Samat hormoonithan aiheuttaa noita hormooninäppylöitä poistuessaan elimistöstä.



Yöt: Lillukka nukahtaa yleensä 22:30 - 24 ja herää pari kertaa yössä syömään, joskus vain kerran ja joskus taas useammin.



Pikkuinen oli taas eilen illalla tosi levoton, nokki rintaa ja yritti imeä, muttei siitä tahtonut tulla mitään. Sama levottomuus jatkui aamulla ja nenäkin tuhisi kovasti. Laitoin keittosuolatippoja nenään ja " imuroin" ja sieltä tuli valtavat kököt. Sen jälkeen tyttö selvästi rauhoittui. Harmittaa, kun en heti eilen hoksannut tarkistaa nenää, ois pikkuisella ollut parempi olo. Aina vaan kantapään kautta tulee hoksattua näitä juttuja vieläkin.



Miuta hämmästyttää edelleen, kuinka erilaisia lapset ovat jo pienestä pitäen. Jotenkin ajattelin mielessäni, että vauvat on vauvoja ja että tää toinen ois samanlainen kuin siskonsa, mutta ihan oma persoonansa se on. :) On aika hauska muistella esikoisen vauva-aikaa, miten erilaista se oli. Ja onhan se tieten pakosta nyt erilaista, kun on toinenkin lapsi, eikä tää pikkuinen saa ihan samanlaista huomiota kuin esikoinen aikanaan.



Ristiäiset siirtyivät viikolla aikaisemmaksi, kun meidän papille ei käynyt se myöhempi ajankohta eli meillä on nyt ristiäiset 4.3. Kummit on pyydetty ja kaikki neljä suostuivat onneksi, niin ei tarvii ruveta uusia miettimään.



Nyt pitää mennä etsimään kantoliinaa, jos tuo pikkuinen rauhoittuisi siinä, kun ei malta nukkua.



Voikaa hyvin!



T: Monttu ja Lillukka kaksi päivää vaille 6 viikkoa

Vierailija
6/49 |
31.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

chikka: onneksi muistit tuon mykoplasman, ja hyvä kun pystyin olemaan avuksi sulle! Tullaan me käymään kunhan elämä rytmittyy...



marialta kysyisin että onko teilläkin lapsilla yskää,joka pahenee öisin? ei kuumetta (ehkä alussa) mutta yleisvointi huono? Yskä joka jatkuu ja jatkuu? Se voi olla mykoplasmaa! Se ei kuulu keuhkoja kuunneltaessa, eikä nosta CRP:tä eli tulehdusarvoja. Se selvitetään verikokeella (tuloksia saa odottaa 7-10 päivää) ja harva yleislääkäri tietää tästä. kaikille se eikehity keuhkokuumeeksi, mutta josnäinkäy tarvitaan antibiootit. Tavallista on että sitä esiintyy monella perheen jäsenellä, tauti on erittäin tarttuvaa, siihen autaa vain tietyt antibiootit. aikuisilla ja vanhemmilla lapsilla tauti voi mennä ohi itsekseen, joskin se kestää kauan. Jos epäilt mykoplasmaa, VAADIT näytteen ottamista!!



ei nyt muuta tällä hetkellä... =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/49 |
31.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johan täällä alkaa keskustelu viritä :) Mukavaa, että jutut jatkuu!



Vietiin juuri esikoinen kerhoon, kakkosjätkä saa leikkiä nyt hetken rauhassa ja Hanneskin nukahti sopivasti automatkalla, saa jatkaa unia tuossa kaukalossa. Samalla syön tässä aamupalan, lounaan ja välipalankin..

Meillä siis palattu arkeen.. Mies on ollut jo sittenkin tän viikon töissä, oli pakko palata työmaalle. Huomisen ja perjantain on kuitenkin kotona ja ensi viikolla sama järjestely. Räkätaudissa ollaan mie ja kakkosjätkä, esikoinen vaan vähän kurkkuansa valitteli eilen. Eilen oltiin eka kokonainen päivä päinemme ja hyvin meni! Edelleenkään ei mitään mustasukkaisuuskohtauksia ole näytelty, mitä nyt kakkosjätkä aina sopivasti tarvitsee vessassa apua silloin kun Hanneksella on tissi suussa :/



Hannes nukkuu yöt kuin unelma. Yöunille aletaan 22-23 tienoilla, herää kerran aamuyöllä syömään (viime yönä nukkui 21.30 - 05.00..) ja posottaa sitten pitkälle aamuun. Saa nähdä mitä vauvelin rytmille käy ensi viikolla, kun mun ma ja ti täytyy kuitenkin noi isommat viedä hoitoon kasiksi. Tai täytyy ja täytyy, sanotaan näin että täytyISI kuskata. Päivisin Hannes nukkuu lyhyitä pätkiä. Yöllä en vaihda vaippaa kuin pakon eessä (kakka/tosi märkä vaippa) enkä jätä sänkyä enkä sytytä lamppuja. Pyritään siis löytämään selkeä ero yön ja päivän välillä näin pienestä pitäen.



Taidetaan laittaa rikki Ariellan Paavon asettama painoennätys.. Meillä kävi terkka aamulla. Hannekselle tullut tasan viikossa painoa lisää 520g!! Painoa nyt 3980g. Py 36,5cm, eli kaksi cm kasvanut 12 päivässä. Poika syö siis aivan älyttömästi päivisin! Tuntuu, etten muuta ehdi kuin imettää.



Sain kuitenkin eilen siivotuksi ihan isse ;) Mukavaa imuroida pitkästä aikaa (meillähän mies siis hoiti imuroinnin mun raskausajan :) ja oikein koluta ja kontata kaikki nurkat luutun kanssa! Suosittelen, jos vaan aikaa löytää! Vauva nukkui koko operaation ajan kantoliinassa, nukahti kun painoin imurin käyntiin.



Hormoninäppylöitä ei ole vielä ollut. Eikä masuvaivoja (onnea nenn hyvin nukutun yön johdosta!! ), vielä. Olen jotenkin sellaisella " odottavalla kannalla" (hih, odottaminen jatkuu siis ;) , kauhulla odotan koliikkia ja allergioita tms.. Kaksi kertaa kaikilta vauva- ajan vaivoilta jo välttynyt, voiko sama tuuri jatkua tälläkin kertaa?



Chiccako kyseli jälkivuodosta? Mulla on nyt loppunut, mutta esikoisen ja kakkosen jälkeen vuoto oli varmaan kaksi kuukautta sellaisessa on-off- tilassa, välillä aina runsastuen. Nyt olenkin ihan ihmeissäni, tässäkö tää nyt oli??



Meillä ei ristiäisiä vielä ole mietitty. Eilen tuli verotoimistosta nuo nimipaperit, ne pitää lähettää kahden kk:n sisällä. Kaste pidetään varmaan pääsiäisenä. Toivon kovasti, että mies suostuisi kasteeseen Suomessa: Jotenkin ois mukava, kun ois suomalainen pappi ja oma kotikirkko (ja isäni työpaikka) kastekirkona tälläkin pojalla. Katsotaan, miten miehen työkiireet jatkuvat..



Mutta nyt menen, että ehdin tehdä muutakin tällä " tauolla" ;) Palataan!



/Ardisia

Vierailija
8/49 |
31.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Vihdoin löysin aikaa päästä kurkkaamaan tänne puolelle!

Tai siis tässähän tää pikkumies roikkuu tississä ja mamma harjoittelee yhdellä kädellä kirjoittelua.... ;)

Tuntuu tosiaan että nää päivät kiitää ohi, justhan olin vielä maha pystyssä!

Meillä vielä haetaan rytmiä, mutta jonkinlaista säännöllisyyttä on jo havaittavissa: poika nukkuu pitkän jakson päiväsaikaan (3-4 h), torkahtelee pitkin iltaan tankaten välissä yötä varten ja yleensä on valveilla klo: 22-00 tai -01 asti tissillä ja simahtaa usein vasta silloin yöunille ja mieluiten syliin tai meidän väliin, oma sänky ei niinkään houkuta! Ollaan kyllä muutamana yönä ja aina aamuyöstä sitten otettu perhepetiin kun kerran niin hyvin nukkuu siinä. Tai tuntuu nukkuvan pitempiä jaksoja meidän välissä.

VAIPANVAIHTO YÖLLÄ: vaihdan yleensä klo 21-22 yöpuvun ja iltapesun yhteydessä ja sitten kerran yöllä, riippuen koska herää syömään. Välillä oon joutunut vaihtamaan koko vaatekerran kun yöllä väsynyt ja sokea äiti ei oo laittanut pippeliä oikeaan asentoon ja vahinko päässyt sitten käymään....

Pisin nukkumisjakso on se 4 h ja ajoittuu joko alkuyöhön tai aamuun.....

PAINO/PITUUS: oltiin jo toistamiseen maanantaina neuvolassa ja ekalla kerralla (1 vkon ikäisenä) oli paino noussut (4 päivää sairaalasta pääsystä) vain 85 g mutta 2 vkon ikäisenä jo 255 g /vko ja pituutta tullut 2 vkossa 3,9 cm. Eli ihan hyvin kuulemma kasvaa pelkällä rintamaidolla. Nyt siis oli jo syntymäpaino (3840 g) saavutettu eli 3910 g näytti puntari!

Nyt alkaa käsi väsyä joten jatkan joku päivä kun oon taas kaksikätinen!



Voikaa hyvin ja koettakaa jaksaa yövalvomisia!



Pupina & " Pikku-K" 16 vrk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/49 |
31.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jasminin eka neuvola ja nyt hän painoi 3740g eli ei ihan olla syntymäpainossa vielä,pituutta oli nyt 51.9cm ja py 34.7,mut mun mielestä on pää asia että vauva on tyytyväinen ja kumminki syö hyvällä ruokahalulla ittensä kylläsex,kun ne jaksoi taas vaa jankuttaa tosta painosta..toisilla se nyt vaa nousee hitaammin ku toisilla,ei kaikki ole samanlaisia..



birgit2:hienon nimen ootte tytölle päättäny antaa,ja kaikilla muillaki on kyllä hienoja nimiä päätetty antaa vauvoilleen..



viime yö meni taas 2h yö unilla kun tyttö päätti valvoa koko yön että voi sitte taas päivän nukkua ja yöllä valvoa..mut nyt täytyy taas mennä



mansemamma ja Jasmin 3vk

Vierailija
10/49 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ainakaan vielä. Poju on aamu-unilla, joten äidillä hetki aikaa pinoutua :)



Tänään meillä on tarkoitus lähteä pojun kanssa käymään työpaikallani. Ei olla siellä vielä käytykään, joten pitäähän heillekin käydä pojua näyttämässä. Osa heistä on kyllä pojun nähnyt, sillä kävivät katsomassa meitä sairaalassa synnytyksen jälkeen.



Oli se kamala kuulla eilen radiosta, että Kirka on kuollut! Nuori mies vielä sekin, 56 vuotta. Höh!



Eilen tuli TV:stä 45 minuuttia -ohjelma Kirkan urasta, mutta alunperin sieltä piti tulla ohjelma, jonka aihe olisi ollut " Pienten lasten äidit nettikoukussa" :D Oliskos mahtanut ohjelma olla meistä palstalla pinoutujista?!? :)



Mä en oikein ymmärrä miten saisin tuon pojan nukkumaan yöt paremmin. Siis hän nukkuu aina alkuyöstä 4 tunnin pätkän putkeen, jota ennen tankkaa hyvin maitoa. Sitten herää, syö ja sen jälkeen nukkuu vaan noin tunnin pätkissä loppuyön. Kovasti ähisee aina ilmeisesti masuansa ja siihen herää. Ei itke, vaan siis ähisee ja puhisee. Syö joka heräämiskerralla hieman. Viime yönä yritin sitä, että kun poju heräsi 4 tunnin unilta, syötin ja kun nukahti tissille, vaihdoin vaipat, jolloin pieni heräsi ja syötin lisää. Muttei auttanut, heräsi silti tunnin jälkeen uudelleen. Idea tuossa oli se, että olin ajatellut, että jos syö liian vähän yöllä ja herää ja ähisee nälkäänsä.



Mutta mielestäni kyllä ähisee enemmän masuvaivoja. Annan Cuplatonia illalla yhdeksän aikaan ja yöllä sen neljän tunnin unien jälkeen, muttei sekään ole auttanut. Onko kellään ideoita?



Ja mistä tietää, onko vauvalla kylmä? Siis niskasta voi kokeilla, onko vauvalla liian kuuma, mutta mistä tietää onko liian kylmä? Mä nimittäin syötän pientä yöllä vetoisassa paikassa; vierashuoneen sängyllä, joka on ikkunan alla. Ja tuolta ikkunasta vetää hieman.



Kaikenlaisia ongelmia mulla tänä aamuna... toivottavasti saan vastauksia teiltä toverit...



Sulina + Lukas 1kk ja 3pv

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/49 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kantoliina on kyllä mainio värkki! Neiti on niin levoton, kun laittaa petiin nukkumaan, kitisee ja pörrää vaan. Eilen löysin lopulta kantoliinan ja siihen pikkuinen nukahtaa rauhallisesti ja saa itekin tehtyä jotain, kun on kädet vapaana vaikka vauva koko ajan mukana. Ainoa " ongelma" on se, että vauvalla tulee kovin kuuma, hiukset ihan hikisenä tuhajaa, vaikkei ole kuin ohut body ja puolipotkarit päällä. Eihän tuota viittis tälleen talvella ihan vaippasillaan pitää, vaikka onkin kokonaan liinan sisällä. Minkäslaisella vaatetuksella muut pitää vauvaa liinassa sisällä?



Vähiin käyp tosiaan pinoutujat tuolla Odotus-puolella. Toivottavasti kaikki tulloot pian tälle puolelle turisemaan, vaikkei ihan saman tahtiin kerkeekään nettailemaan vauvan kanssa.



Miten miulla on tänään pää ihan tyhjä? En keksi yhtään mitä piti kommentoida taikka muuten kirjoitella. Taidanpa tästä poistua pesulle, kohta pitää kuitenkin lähtä hakemaan esikoinen pois hoidosta.



Niin, muistinhan mie: Sulinan kysymys yöähertäjästä. Röyhtäytätkö vauvaa yösyötöillä? Meillä yöähinät ovat vähentyneet, kun nousen röyhtäyttämään ruokailun jälkeen (nukutaan perhepedissä ja imetän siinä pitkällään). Neiti kyllä ähisee vieläkin, muttei yhtä paljon kuin aikaisemmin, eikä pulauttelekaan yhtä paljon öisin. Jos muilla ois parempia vinkkejä?



T: Monttu ja Lillukka huomenna 6 viikkoa!

Vierailija
12/49 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä se vielä roikun tuolla odotus- puolella parin muun tammiksen kanssa, hiljaistahan siellä alkaa jo tosiaan olla..niinpä tunkeudunkin tänne välillä =).



Kiva lueskella teidän arkea vauvojenne kanssa, pitää toiveet korkealla, että josko sitä kohta sais itsekkin. Terhoissa ajattelin roikkua vaikka helmikuu onkin jo vaihtunut.



Eikös 02.02. kuulostaisikin hyvältä syntymäpäivältä, täytyypä yrittää tähdätä siihen.



Jaksamisia kaikille nyyttienne kanssa!



Mamm@mia 40+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/49 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulinalle yritän pikaisesti vastata.. Nämä on sellaisia mysteerioita nämä pikkuiset, monesti vaan kokeilemalla löytää ratkaisun ongelmaan ;)



Kokeile syöttää poika mahdollisimman hämärässä ja hissuksiin. Jos se pääsee liikaa piristymään? Vaipan vaihdat vain jos on ihan pakko. Vai oisko tuo ähinä merkki liian täydestä mahasta?



Jos vauvalla on vilu, niin tunnet sen sieltä niskasta. Myös huulen ympärykset meidän pojilla on menneet sinertäviksi kun on liian viileää (esim. kylvystä tullessa).

Tämä Hannes muuten nukkuu paremmin lämpöisessä, isoveljet ovat enempi kuumaverisiä ja eivät peittoja ole vauvoina huolineet. Ekat yöt taisi Hanneksella laitoksella olla liian viileät, nukkui huonosti. Kotia tultiin ja lisäsin vällyjä niin johan alkoi uni maistaa!



Ja lopuksi mamm@mialle.. Kyllä sinäkin kohta tälle puolelle pääset siirtymään! Ei ole enää kyse kuin päivistä, eikös niin! Ja tottakai te jatkatte Terhoissa!



Nyt leipomaan!



/A + Hannes 13päivää

Vierailija
14/49 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulina: Tosiaan röyhtäytä imetyksen jälkeen, sekin saattaa auttaa!



Monttu: Hannes tosiaan on tuollainen kylmäverikkö, niin pidän ihan pitkähihaisia vaatteita hänellä liinassakin.

Mitä sidontaa sie muuten käytät?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/49 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miulla on ohut trikooliina (IsoHali) ja käytän kietaisuristi2:a, kun tytöllä on jo sen verran ikää, että voi pitää sammakkoasennossa. Tilasin joulukuussa myös sellaisen olan yli-kantopussukan, missä vauvaa voisi pitää makuuasennossa, mutta siihen neiti ei suostu ollenkaan. Tää pitkä liina on yllättävän hyvä, ainut huono puoli on, että reunat rullautuvat, kun ei ole overlock-trikoota. Jos jossain vaiheessa hankkis sit sellaisen, mikä ei rullaudu tai kudotun.



Minkälaisia liinoja muilta löytyy?

Vierailija
16/49 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ollaan jo heräilty. Tyttö söi kahden aikaan ja sit 6. Nukahti nyt tuohon sohvalle. Vaihdoin jo aamuvaatteet kun pitää kohta lähteä taas uudelle kämpälle purkamaan tavaroita niin ei tarvii herätellä tyttöä. Hää kun nukkuu niin sikeästi ettei herää vaik pukee ulkovaatteet päälle. Mie olen sit vähän aikaa nettipimennossa kun netti on sanottu irti ja katkee ihan näinä päivinä. Saattaa kuulemma mennä 4 vko ennen kuin aukee tuolla uudessa paikassa. Yritän käydä äitillä lukemassa uusia kuulumisia. Jaksamisia kaikille pikkuisten kanssa.



birgit ja Jenna 9vrk

Vierailija
17/49 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulinalle: Oman kokemukseni mukaan jotkut vauvat vaan tarvitsevat sitä ruokaa öisin, omat lapseni ovat kaikki syöneet usein öisin. Tämä meidän pikkumieskin ähisee usein öisin, unissaan ja herää 3-1 tunnein välein syömään. viime yön nukahti yhdeksältä, söi ekan kerran puoli yksi, sitten kolmelta, neljältä, kuudelta,seitsemältä ja heräsi puoli kymmenen KOVAAN nälkään =) Että löytyy meitä muitakin!! Pian 2 vuotias tyttökin söi ekat 2 kk tunnin välein öisin. En osaa mitään konstia neuvoa, kun että kyllä ne syöttöajat venyvät sitten vauvan sisäisen kypsyyden mukaan, vaikka raskastahan tuo on. Minäkin usein mietin että syö liian vähän kerrallaan, mutta eipähän siihenkään voi mitenkään vaikuttaa.



Rasmus tossa nukkuu sitterissä ja nää terroristit juoksee täällä ja huutaa =) Pitää mennä suihkuun.



Voikaahan!

Vierailija
18/49 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

No huh huh, täällä sataa VETTÄ ja on n +4c! :( Lumet syulaa ihan silmissä.



Meillä neiti on saanut hieman pyöreyttä poskille, kyllä se paino on pakollakin noussut. Äiti kun kävi täällä tänään, se heti sanoi että pyereyttä tullut lisää, ei oo enää niin paljon vanhan akan näköinen ;)´. Ihme olis jos ei olis paino noussut, asuu nimittäin rinnalla, syö n 2h välein näin päivisin ja öisin 1-3h välein. Varsinkin loppuyöstä/aamusta 1h välein.

Tänään käytiin ekaa kertaa vaunulla ulkona, oltiin n 15min ja olis varmaan voinut jatkaakin uniaan ulkona kun niin lämmintä mutta varmuuden vuoksi otin sisälle nukkumaan.



Miten nopeessa tahdissa sitä voi totutella ulkoilemiseen? edelliset kun olivat alkukesän lapsia niin niiden kanssa pääsi heti ulkoilemaan.



Sidonnasta: olen käyttänyt kietasuX2 ja samakko-asennossa, koska kehto-asennossa huudetaan pää punaisena. Mulla on pikku-ruu trikoinen liina, josta tykkään todela paljon ja kanga tyylinen rengasliina, tätä en juurikaan käytä. Ja sitten mulla on kudottu pitkäliina, en muista nimeä, mutta on ruotsalainen. Tähän olen siirtynyt kun vauva lähentelee 10kg. On jotenkin napakampi panavalla lapsella. Sitten mulla on Patapum kantoreppu, tästä mä tykkään kanssa todela paljon. Ollaan edelleen kannettu kakkosta(2.5v ja n 14kg) siinä ja ei tunnu missään.



Hyvää perjantaita.



-MM- ja tyttö 2vko+1pv

Vierailija
19/49 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta kaikille,



meillä on taas herätty normaaliin aikaan seitsemältä. Yleensä pikkuneiti herää silloin ja nyt viikonlopun " kunniaksi" isommatkin lapset päättivät herätä yhtä aikaisin ;)



Mies kyllä vielä nukkuu, mutta pitää antaa vähän aikaa sen nukkua, kun se on joka ilta töistä tultuaan ollut ihan poikki, on vaan sohvalla nukkunut kaikki illat (ja sekös tätä mammaa on ilahduttanut..). Ajattelin antaa kymmeneen asti armonaikaa ja sit herätän, kun tänä viikonloppuna piti vihdoin saada tuo meidän makkari valmiiksi (on siis edelleen kesken, mutta olen jotenkin tottunut siihen, niin en jaksa enää välittää). Ja jos käyttää koko aamun nukkumiseen, niin sit ei jaksa aloittaakaan tekemään mitään ja mun on turha yrittää mennä maalaamaan, kun se on varma, että pikkuneiti huutaa ruokaa samantien, kun pääsen maalauspuuhiin, niin turha edes aloittaa.



Ulkoiltu meillä on nyt parina päivänä (nedillä ikää 4viikkoa), kun aiemmin ei olla pakkasten takia päästy ulos. Aloitin ihan puolesta tunnista ja eilen oltiin jo tunti ulkona. Onhan nämä varmaan avstoin kaikkia sääntöjä ja ohjeita, mutta eipä tuo vauva ole tuosta tuntunut huonoa tykkäävän. Viihtyy näköjään vaunuissa, on molempina päivinä vain nukkunut vaunuissa, eilen toin vielä sisällä jatkamaan unia vaunuissa.



Illalla täällä oli siis -1 ja nyt aamulla -12, eli aika paljon toi keli vaihtelee, mutta pitää kattoo, että mihin suuntaan pakkanen tästä päivän aikana muuttuu, että uskaltaako tänään viedä vauvaa ulos.



Viime yö oli ihana, kun sain itsekin nukkua taas tosi hyvin. Vauva söi 22.30 ja nukahti, heräsi seuraavan kerran 02.50, otin viereen ja jatkoin itse unia ja seuraavan kerran vauva heräsi 06.00 ja taas jatkettiin vieressä ja sit noustiin 07.10 ylös. Eli tämä äiti on saanut tosissaan nukkua viime yönä ja olen ihan pirteä, pitäis aloittaa varmaan jonkinlainen siivous, mutta pitää ensin antaa lasten kattoo lastenohjelmat, ennenkuin alan imuroimaan..



Mutta nyt tuntuu tytteli suuttuvan, joten pitänee mennä, taitaa olla ruoka-aika, kun on tosiaan syönyt kuudelta viimeksi, nyt on ollut tuossa sitterissä ja katsellut maailmaa siitä.



-äitiliini ja tytteli 4vkoa (maanantaina 1kk)

Vierailija
20/49 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poitsu on jo kaksi viikkoa ja vasta nyt ehdin kirjoitella! Ei kyllä kahden lapsen kanssa jää pahemmin aikaa olla koneella.. Jos vauva nukkuu niin sitten tekee mieli olla esikon kanssa että saisi edes vähän kahdenkeskistä aikaa äidiltä.

Sairaalasta kun kotiuduttiin oltiin muutama päivä oman perheen kesken ja sitten isovanhemmat ovat olleet apuna. Nyt taas saadaan selvitä omillamme. Alkuun poika tankkasi öisin tosi tiuhaan, mutta nyt yöt menee jo itseasiassa tosi hyvin. Parina yönä hää on nukahtanut jo klo 22 ja nukkunut kolmeen asti. Sit klo 6-7 aikaan seuraavan kerran halunnut syödä ja siitä jatkaa vielä unia. Eilen venähti klo 23 asti, mutta nukuttiin onneksi taas siihen kolmeen asti. Eli ihan kivasti olen saanut itse levättyä.

Päivin poitsu ottaa tosi pitkiä unia jopa 4-5h ja saattaa välillä valvoa melkein 3h putkeen..

Hikka kiusaa pientä välillä. Tosi ärsyttävää kun laittaa pojan sänkyyn niin alkaa kohta kauhea hikka johon pojalla menee hermot. Onko kellää hyviä vinkkejä miten saa hikan pois?! Taitaa olla ettei siihen auta kuin aika ja kasvaminen..

Tähän asti poika on ollut hereillä ollessaa tyytyväinen, mutta nyt kitisee sylissä eikä oikein mikään ole hyvä. Hmm, toivottavasti tästä ei nyt ala masuvaivat..



tikru ja poika 2vkoa