Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko täällä muita lapsuuden ulkomailla viettäneitä?

Vierailija
25.05.2024 |

Miten koette että ulkomailla vietetty lapsuus on vaikuttanut itseenne? Onko teillä jotain mitä kaipaatte?

Me asuttiin lapsuudessani Tanskassa toisen vanhemman työn takia. Muutettiin takaisin kun olin 14. Nykyään tunnen itseni joskus aika ulkopuoliseksi kaverien seurassa koska minulla ei ole samanlaisia lapsuuskokemuksia kuin heillä enkä voi osallistua esimerkiksi lapsuuden aikaisten asioiden muisteluun ja nostalgisointiin. Samalla kaipaan omia vanhoja kavereitani ja lapsuusmaisemia jotka on valitettavasti niin kaukana ettei kavereihin ole tullut pidettyä yhteyttä eikä matkustettua takaisin.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
25.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep sama täällä, en ole sillä tavalla identifioitunut suomalaiseen kulttuuriin kokonaisvaltaisesti ja kaikki lastenohjelmat, lelut ym erilaisia omasta kokemuksesta. En koe olevani oikein mistään kotoisin kun ei tuo vieras maakaan sen koommin ole kotimaa ollut

Vierailija
2/2 |
25.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnyin maassa mitä ei enää ole oikeastaan olemassa, muutin Suomeen 8v. Kävin tavallisen peruskoulun joten en ehkä siten kuulu kysymykseen. Onhan se silti erilaista kun vaikka ystävillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla