Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helppo työ, hyvä palkka

Vierailija
15.05.2024 |

Olen viranhaltija julkisella sektorilla. Työni on mielestäni suhtkoht helppoa ja stressitöntä. Itseasiassa luppoaikaa on liiaksikin. Palkka on siedettävä, noin 3600e/k. Yksityisen sektorin jäljeen ihmettelen kyllä vähän, että mistä minulle maksetaan. 

Yksityisellä sektorilla oli palkka melkein tonnin huonompi ja päivät venyivät. Koulutuksena amk-insinöörin tutkinto.

Työ on kyllä luonteeltaan sellaista, että joskus on pitkäkestoisempia tehtäviä eikä siksi voida oikein vähentääkään. 

Vanhemmilla kollegoilla työtahti on vielä hitaampi kuin itsellä. Yksinkertaiseenkin asiakirjaan tuhraantuu heillä päivä, kun itse hakkaan sen puolessa tunnissa. 

Yksityisellä sektorilla vastavalmistuneelle dippainssillekin oli tarjottu maksimitarjousta 3400e/k, ota tai jätä.

Kollegani marmattaa meidän palkoista jatkuvasti, mutta hän ei ymmärrä sitä, ettei palkkauksen peruste ole koulutus tai liiton keskipalkat. Keskipalkat on keskipalkkoja. 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi viisi