Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suhteeseen irlantilaisen kanssa?

Vierailija
14.05.2024 |

Onko täällä ketään joka olisi ollut suhteessa irlantilaisen miehen kanssa? Tapailen tällähetkellä irlantilaista, Suomessa asuvaa miestä ja meillä tuntuu synkkaavan moni asia arjessa loistavasti. Suhde on melkoisen alussa vielä ja nyt on alkanut mietityttää hänen katolilaisuutensa ja miten se lopulta ilmenee parisuhteessa.

 

Lapsia haluaisin ehdottomasti ja sitoutumista tulevaisuudessa, mutta epäilyttää kuinka vanhoillinen käsitys irlantilaisella voi olla perheestä ja lasten hoidosta, ovatko kuinka osallistuvia kuitenkaan ja onko ajatus että nainen hoitaa kodin ja lapset.. 

 

Mies on myös kova juomaan alkoholia, vaikka väittää että se johtuu vain tylsyydestä ja siitä että on lomautettuna.

 

Nyt jos mieheltä kyselee perhesuhteista ja mielipidettä niin tuntuu että vastailee ihannevastauksia joita haluan kuulla.

 

Kokemuksia kenelläkään?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei enää ikinä irlantilaista. Juoppoja ja naisiin meneviä! JSS

Vierailija
2/5 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kokemusta, mutta oli tyystin erilainen kun tuo sinun tapauksesi. Kuulostaa siltä että sinun kannattaisi nostaa kytkintä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen asunut Irlannissa ja tulen muuttamaan sinne uudestaan.

-m

Vierailija
4/5 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihkut

Vierailija
5/5 |
19.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mies on irlantilainen. Kyllä, siellä päin on aika perinteiset sukupuoliroolit tavallisia vielä, joten kannattaa keskustella ennen lasten tekoa selväksi nuo asiat lasten hoidosta, miehen osallistumisesta jne. Miehen perusoletus todennäköisesti on, että kun lapsia tulee, jäät kotiin ja hoidat ne lähes yksin, mutta fiksut miehet on avoimia muunkinlaisille malleille. Itse tein selväksi, että haluan jatkaa työntekoa myös kun on lapsia, ja jos teen työtä kodin ulkopuolella, odotan miehen osallistuvan kotitöihin ja lasten hoitoon myös. 

Oma mieheni on ateisti, mikä ei ole mitenkään harvinaista Irlannissa nykyään. Joten meillä ei ole mitään uskonnollisia juttuja kuvioissa.

Alkoholi - siihen Irlantilaisilla on paljon mutkattomampi suhtautuminen kuin Suomessa. Suomessa alkoholi nähdään jotenkin paheellisena ja vaarallisena aineena, ja helposti ihmisiin lyödään käytön perusteella nimilappuja kuten alkoholisti. Irlantilaiset ei näe usein mitään pahaa siinä, että jos ei ole muuta tähdellistä hoidettavaa, voi vaikka juoda. Tosiaan kuten vaikka lomautettuna. Silti he yleensä sitten kun taas on tähdellisempääkin tekemistä, hoitavat ne hommat eivätkä juo. 

Meillä on irlantilaisen miehen kanssa 2 kouluikäistä lasta, ja tosiaan hyvin on mennyt. Joskus on tarvinnut vähän siitä keskustella, että ei, mies ei voi elää kuin poikamies ja luuhata kavereiden kanssa pubeissa iltaisin, kun on lapset. Saa hän toki sitäKIN tehdä, mutta täytyy välillä myös ottaa vastuuta kodinhoidosta. Mutta ei mitään isompaa, onnellisia ollaan yhdessä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kolme