Lue keskustelun säännöt.
Mitkä on ne perusteet ja puutteet ekaluokkalaisen taidoissa
24.01.2007 |
että hän jää luokalleen keväällä? Miten asiasta ilmoitetaan vanhemmille ja millaisella ajankohdalla? Kertokaa kokemuksia! Mietityttää vaan kummitytön taidot.
Kommentit (2)
Luokalle jääminen sovitaan yhteistyössä vanhempien kanssa. Lisäksi todistus on meillä 1 ja 2lla luokalla yhteinen, täytetään vain sitä mukaa kun asioita käydään läpi. Eli sitten 3lle luokalla siirryttäessä pitäisi osata jo tietyt asiat ja vasta tällöin tuo luokalle jääminen on todennäköisempää (mutta ei ihan kevein perustein, yhden tiedän jolla oli oppimisvaikeuksia ja motorista kömpelyyttä).
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Joku opettaja osaisi varmaan vastata paremmin..Oppilashuoltotyössä olen kuitenkin jonkinverran näihinkin asioihin törmännyt.
Luokalle jättäminen on aika harvinaista nykyään ja tehdään yhteistyössä vanhempien kanssa. Ei sitä ainakaan yhtäkkiä kevätjuhlassa töräytetä, että teidän lapsi ei sitten seuraavalle luokalle siirrykään. Aika hyvissä ajoin keväällä pitäisi vanhempien ja lapsen kanssa ruveta keskustelemaan luokallejättämisvaihtoehdosta. Noista taidoista en osaa sen kummemmin sanoa, mutta tiedän lapsia, jotka eivät ole esim. osanneet lukea, mutta siirtyneet toiselle luokalle. Harppaus ekalta tokalle ei ole niin iso kuin tokalta kolmannelle, joten pitää tarkkaan miettiä, missä vaiheessa luokan kertaaminen tapahtuu, jos se kuitenkin jossain vaiheessa on edessä.