Suomi täysin munaton EU:ssa
Mahtava panttien palautusjärjestelmä tuhoutuu.Suomi ei vaadi mihinkään sääntöön poikkeuksia vaan suostuu kaikkeen mitä EU.ssa päätetään.Mikshän Ruotsissa myydään nuuskaa,häh?
Kommentit (30)
Niin mutta sulla on oikeus kävellä sisään ihan mihin vaan EUn shenken maahan ilman passia. On hyvä diili
Yksi Teuvo ei paljon maanpettureille mahda.
Etelässä nämä ovat suosituksia. Suomessa laki joka jyrää kaiken yli.
Ruotsissa turve on uusiutuvaa, toisin kun Suomessa. Saksassa kivihiilen poltto vihreämpää energiaa kun ydinvoima.
Sori mutta, tälläiset aloitukset tuntuvat irvokkailta kun persujen kansanedustaja on juuri ammuskellut baarissa.
Eu:n komissiota ei ole edes demokraattisesti valittu. On kuitenkin ylin vallankäyttäjä, suhmuroija ja mikromanageeraaja.
Vierailija kirjoitti:
Niin mutta sulla on oikeus kävellä sisään ihan mihin vaan EUn shenken maahan ilman passia. On hyvä diili
Ei koske shengen alueen asukkaita. Kokeile vaikka
Aina ja kaikessa suomi on munaton maa
Ongelma on kohta ratkaistu.
Persut ovat öyhöttäneet yli 20v EU:sta eroamista ja nyt ne on hallituksessa.
Natri Kumpulalta vain oli jäänyt huomaamatta koko homma ajoissa, kuten Rinteen porukoilta se muoviputkiasetus, jota pohjoismaissa ei tarvittaisi, metsien palauttaminen ja parin puulajin metsät. E.u. tekee liikaa mikromanageerausta ja suomalaiset edustajat heräävät vasta, kun asiat on jo päätetty.
Eikä siitäkään hakkaraisesta hätä häviä.
Joku ei hoida hommiaan siellä hillotolpallaan.
Näin siinä käy, kun persut pääsi parlamenttiin ja ryhtyi EU-nukeiksi. Ei heilläkään muuta tekemistä ole, paitsi ammuskella ja olla käsi toisten taskuissa. Päivääkään ei ole oikeaa työkokemusta persuministereillä. Ei kyllä kokoomuslaisillakaan, paitsi valehdeltua kokemusta riittää.
Muut paitsi PS koko ajan nuoleskelemassa EUta. Miettikää vähän ketä äänestätte eurovaaleissa, vain PS uskaltaa vastustaa EUta.
Riikalle persujen EU-ero on kuin Kiinalle kommunismi. Siihen siirrytään ehkä tuhannen vuoden päästä, siihen asti ollaan kokoomuslaisia.
Suomalaiset ei tajua miten EU toimii. Suomesta on kaikkein vähiten EU:n virkamiehiä, koska täällä siihen ei panosteta. Parlamentti on vaan lauma poliitikkoja, joilla toki trilogineuvotteluissa oma osansa mutta kun esitykset tulee sieltä virkamiehistöstä.
Esityksiin tulisi myös vaikuttaa silloin kun niitä valmistellaan ja niissä on kuulemiset. Ei silloin kun ne on valmiita ja menossa trilogeihin. Suomi on jotenkin tosi takapajuinen, ja me ollaan täällä ihan kuin EU olisi joku meistä ulkopuolinen juttu, jolle me ei voida mitään. Ja sitten huudellaan noille poliitikoille ja aivan liian myöhään.
Jos Suomi vain sanois ei käy ei tehdä! Mitkä olis seuraukset? Ei mitään!
PS haluaisi palauttaa EUn alkuperäiseen ideaan eli vapaaseen kauppaan ja liikkuvuuteen. Muuhun EUn ei tulisi koskea.
Siksi ääni persuille eurovaaleissa.
Nythän siellä on Kok, Vihr ja SDP suurimpana eli heistä munattomuus johtuu
Pitäisi lähteä pois EU:sta, koska ei siitä ole muuta kuin haittaa.
Olisko se persujen Vornanen ehdolla eu-vaaleissa? Vois pyssyllä pitää Suomen puolia!
Vierailija kirjoitti:
Pitäisi lähteä pois EU:sta, koska ei siitä ole muuta kuin haittaa.
EU tulee vielä kaatumaan itse, ikuisesti eivät voi runnoa pakottamalla läpi sitä, koska lopuksi vaikeudet kasvavat niin suuriksi, että ihmiset alkavat vastustaa sitä laajasti ja tulee jättimäisiä mielenosoituksia, joissa myös poliisi liittyy mielenosoittajien puolelle.
Ainoa keino saada loppumaan Eu:n vastustus on väkivallan käyttö kaikkia sitä vastustavia kohtaan, sekä mielipidevankeus, enkä ollenkaan epäile että tähän vielä menevät, koska Eu:n vastustus tulee vain kasvamaan sen ihmisillé aiheuttamien vaikeuksien vvuoksi. Mutta väkivalta ei onnistu ja auta, sillä jos vastustus on niin rajua, että Eu:a vastustavia kohtaan on käytettävä jo väkivaltaa ja vankeustuomioita, sekä sakkoja, niin tällöin asioiden on oltava jo niin huonosti, että ihmiset ovat nousseet barrikadeille selvitäkseen hengissä. Ja tämän mittaluokan vastustuksesta voittajana kävelee ulos kansa myös poliisin vaihtaessa puoltansa.
Näin on, muistakaa nyt äänestää kaikenmaailman pietikäiset, tuppuraiset ja liit sinne, niin meno vaan paranee.