Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko 400€/kk liikaa kuukauden ruokiin yhdelle?

Vierailija
16.04.2024 |

Olen urheileva työtön mies ja tuon verran menee minulla kuukauden ruokiin.

Syön paljon lihaa, perunoita ja tuoreita vihanneksia + tuoretta kalaa kerran viikossa.

Kommentit (33)

Vierailija
1/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole. Kuulostaa ihan kohtuulliselta noihin spekseihin ( vaikka speksi kauhea sana onkin, mutta en nyt äkkiä keksinyt parempaa)

Vierailija
2/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 400e riittää 3-4 hengen ruokaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saman verran menee 90-vuotiaan isäni ruokiin. Suhteessa tuloihin se on hirveä menoerä, mutta sen verran kunnollinen ruoka maksaa.

Vierailija
4/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syön noita samoja mutta valmistan itse kaikki ruoat alusta lähtien. Yksin elän ja kauppaan menee vain puolet tuosta summasta. 

Vierailija
5/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

300 menee ihan helposti jos en osta kanaa, enkä kalaa.

 

Vierailija
6/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

On. Minulla menee noin 250 euroa/kk. Ja syön vain valmiseineksiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla max 200e kuussa mutta saankin töissä ilmaisen ruuan päivisin. 

Vierailija
8/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo riittää hyvin 2 hengelle (erillistalous, jaamme ruokakulut). Lisäksi ruokin viikottain 1 - 2 muutakin aikuista 1 - 3 pvänä viikossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä on kaksi aikuista ja n. 800 € menee kuussa ruokaostoksiin.

Vierailija
10/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä meni ennen inflaatiota 3 hengen perheellä (2 aikuista ja koululainen) ruokaan noin 500 euroa kuukaudessa. Nyttemmin menee enemmän kun kaikki on kallistunut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka tonni jos on vara.  Laita kuva tiliotteestasi.

Vierailija
12/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ja teinillä menee suunnilleen 600e/kk joten tuo 400e/kk kuulostaa varsin tavalliselta yksinasuvan ruokamenolta. Satanen per viikko, ei sillä mitään ihmeitä ostella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla menee 200-300 euroa, keskimäärin noin 240 euroa. Tässä ei ole mukana ulkona syömiset eikä woltatut.

Joten 400 ruokaostoksiin tuntuu paljolta, mutta mä olenkin vain tällainen konttoritäti. 

Vierailija
14/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten sinulla työttömänä on varaa?

Itse yritän ettei menisi satasta kuussa. Ja joo joo kyllä, nykyhinnoilla se tarkoittaa sellaista pihistelyä ettei mitään mehuja tai jugurtteja huvin vuoksi ostella ja joskus (usein) on nälkä. Mutta pakko yrittää jostain säästää ja kun rahaa on vain ruokaan, ruoka on ainoa josta voi säästää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdelle maksaa aina enemmän kun kahdelle tai useammalle. Ihan varmaan saisit satasen tingittyä pois, mutta vaatisi jo vaivaa miettiä ja suunnitella etukäteen

Vierailija
16/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

On luksusta.

Vierailija
17/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä on 2 aikuista ja menee n. 300e/kk ruokaan.

Vierailija
18/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Yhdelle maksaa aina enemmän kun kahdelle tai useammalle. Ihan varmaan saisit satasen tingittyä pois, mutta vaatisi jo vaivaa miettiä ja suunnitella etukäteen

Näin on jos tähteet heittää kompostiin, mutta kun lämmittää samaa ruokaa toisena päivänä tai pakastaa niin ei mene.

Vierailija
19/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meillä 400e riittää 3-4 hengen ruokaan.

Kyllähän se riittää silloin, kun pakko on ja kaikesta tinkii.

Vierailija
20/33 |
16.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meitä on 2 aikuista ja menee n. 300e/kk ruokaan.

Mua aidosti kiinnostaa, miten tämä on mahdollista. Miehen kanssa yritetään pysyä n.400 eurossa,mutta aina menee yli vaikka tingitään tosi paljon. Ei syödä edes punaista lihaa

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kaksi