Finnwatch esittää perintöveron korjaamista Orpon hallitus selvittää sen poistamista
Petteri Orpon hallitusohjelman mukaan hallitus selvittää perintöveron poistoa. Hallitusohjelman mukaan perintövero voitaisiin korvata luovutusvoittojen verotuksella.
Tässä mallissa omaisuutta ei siis verotettaisi, kun se saadaan perinnöksi. Veroa perinnöstä maksaisivat vain ne, jotka myyvät perinnöksi saatua omaisuutta ja vain siltä osin ja vasta sitten, kun sitä myyvät. Tätä puolestaan voidaan kiertää muuttamalla veropakolaisena pois Suomesta.
Kommentit (8)
Perintövero onkin mainio keino estää ihmisiä vaurastumasta.
Myös luontokatoa se on edistänyt, perintömetsä pitää hakata, että voi maksaa perintöverot.
Luovutusvoittovero tuottaisi lopulta enemmän kuin perintövero, koska perintönä saadun omaisuuden hankintamenoksi katsottaisiin 0€.
Mä olen niin helvetisti tehnyt töitä pitkän ikäni, että haluaisin kyllä itse päättää, mihin ne rahani jälkeeni jää. Eikä se ole verottaja.
Tämä perintöverotus koskee kipeimmin juuri työllään ansainneita, ne harvat rikkaat kyllä hoitavat rahansa ajoissa perillisilleen.
Niistä perinnöistä on kyllä jo moneen kertaan verot maksettu. Jossain vaiheessa pitäisi hyötyäkin työn teosta. Esim. jos on säästänyt rahaa, niin sen käyttö palveluihin jo säästäisi yhteiskunnan menoja, niinhän nyt on monien eläkeläisten pitänyt tehdä.
Vasemmisto näkee mielestään isohkon määrän rahaa, joka sivuhuomautuksena on jo verotettu ainakin kymmeneen kertaan. Mutta kun sitä rahaa on, niin silloinhan se pitää ottaa pois ja jakaa muille vasemmistolaisille.
Kiva veronkorotus olisi siis tulossa jos perintövero poistetaan
Artikkelissa esitellyssä Kokkilan holdingyhtiössä 62 miljoonan euron arvoisten pörssiosakkeiden arvoksi perintö- ja lahjaverotuksessa tuli vain 1,7 miljoonaa euroa. Tästä sukupolvihuojennuksen vuoksi verotettavaa oli vain 40 prosenttia eli noin 600 000 euroa.
Perintöveroja omaisuudesta olisi lain mukaan kyseisenä vuonna maksettu laissa olevan laskukaavan mukaan 100 000 euroa. Veroprosentti olisi siis lähempänä nollaa kuin yhtä.
Finnwatchin raportissa puututaan varakkaimpien perintö- ja lahjaverotuksen porsaanreikään. Sen ansiosta jättiperintöjä voidaan periä lähes nollaverolla.
Itse näen nykyisessä verotusmallissa ongelmana sen, että perijä joutuu heti maksamaan veron omaisuudesta, jota ei saa hallintaansa. Hallintaoikeustestamentin tehneiden vanhempien osalta voi napsahtaa kymmenien tuhansien verot perillisille maksettavaksi vuosikymmeniä ennen kuin perintöä saa senttiäkään. Tiukka paikka esim. ruuhkavuosia elävälle asuntovelkaiselle yh:lle.
OMG Tässähän juuri ne, ketkä saavat paljon vaurauksia, ilman minkäänlaista omaa ansiotaan, päästetään veroista.
No en minä heitä haluaisi "sakottaa" mutta jos kun nuokin rahat otetaan sitten jostain 3e siivoojien lisistä tai jostain vastaavasta.