Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tehdä Helsingissä lomalla?

Vierailija
31.03.2024 |

Suosittele kivaa tekemistä pariskunnalle. Museot ja taidegalleriat ei kiinnosta, ei myöskään yöelämä. Mieluummin aktiviista tekemistä niinkuin flamingo kylpylä ja korkeasaari. Vinkkaa vaikka kiva kirpputori tai tunnelmallinen kahvila!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hae kirjastosta Retkikalenteri 2024. Lähde retkelle pääkaupunkiseudun luontoon !

Vierailija
2/2 |
08.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy kierroksella Suomenlinnassa. Sinne mennään lautalla kauppatorilta. On kevyesti Helsingin upein nähtävyys ja useamman tunnin saat kierrellä, että olet joka kolon nähnyt.

Sitten on Töölönlahden ja erityisesti Eläintarhanlahden hienot puistoalueet, jotka suosittelen kiertämään.

Arkkitehtuurin näkökulmasta esim Kallio, Kruununhaka ja Ullanlinna ovat kokemisen arvoisia, jos 1900-luvun alun rakennuskantaa haluaa nähdä. Sitten löytyy paikkoja, kuten Eira, Westend tai Kaskisaari, jos haluaa käydä katsomassa, että miten vähän paremmat ihmiset Suomessa asuvat.

Sitten tietenkin perinteiset Linnanmäki ja Korkeasaari. Linnanmäellä saa helposti menemään yhden päivän kokonaan ja Korkeasaaressakin usean tunnin kestää, että kaiken ehtii nähdä.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme seitsemän