Lapsiystävällinen kaupunki on hyväksi kaikille
Tärkeä keskustelu lapsiystävällisestä kaupunkisuunnittelusta on käynnissä. Anu Soots (HS Mielipide 25.3.) nosti erinomaisesti esiin, mitä kaupungin ratkaisut esimerkiksi leikkipaikkojen värimaailman suhteen viestivät kaupungin nuorimmille asukkaille ja lapsiperheille.
Lapset pitävät väreistä, värikkyydestä ja eloisuudesta ympärillään. Tätä tukevat sekä tutkimus että käytännön kokemus lapsiystävällisten kaupunkitilojen suunnittelussa. Ammattitaitoisten suunnittelijoiden avulla nämä elementit voidaan yhdistää sopusointuisiin ja kiinnostaviin ympäristöihin ilman visuaalista sekamelskaa. Jostain syystä Helsingissä valitettavasti suositaan usein yksitoikkoisia värejä kuten harmaata, mustaa tai ruskeaa. Nämä värit ovat puhtaasti aikuisten näkemysten kautta valittuja tai värisuunnitteluun ei juurikaan panosteta.
Leikkipuistojen välineiden sijoittelu ja valinnatkin tehdään useimmiten aikuisten näkemysten kautta ja toiminnot määritellään mielellään ennalta. Yksinkertaisilla välineillä ja luonnonmateriaaleilla lapset voivat keksiä leikkejä, jotka ruokkivat heidän mielikuvitustaan. Ympäristö voi olla rikas, värikäs ja kiinnostava myös kasvillisuuden kautta.
https://hs.fi/mielipide/art-2000010316738.html