Fazer boikottiin, koska
poistavat 80 vuotta vanhan lakupekka käärepaperin ja vaihtavat sen " soveliaampaan" ulkomuotoon...KUINKA KAUAN SUOMALAISET POMPPII NOIDEN ULKOMAALAISTEN PILLIN MUKAAN??eikö ne tajua, että noilla Vaatimuksillaan ne vaan aiheuttaa lisää ennakkoluuloja ja rasismia. MINKÄ VUOKSI TÄLLÄINEN VASTAAVANLAINEN EI TULISI KUULOONKAAN HEIDÄN KOTIMAASSAAN??Kukaan ei korviaan heilauttaisi, jos valittaisit, että sinua loukkaa tuo mainos jossa on valkoihoinen juntti tms.
Maassa maan tavalla. Jos ei kelpaa niin soronoo...
Kommentit (10)
Kuinka monen ulkomaalaissyntyisen ihmisen olet ITSE KUULLUT TAI NÄHNYT vastustavan tätä käärepaperia?! Aivan, tämä koko hässäkkä on ihan suomalaisten omaa ansiota, ja tuota käärepaperia on kiikutettu näytille esimerkiksi Iso-Britanniaan ja Keski-Eurooppaan ja kyselty sieltä mielipiteitä (ihan valkonaamaisilta) " alan asiantuntijoilta" . Nämä eurooppalaiset olivat yleisesti ottaen sitä mieltä, että useimmissa Euroopan maissa ei tuollainen käärepaperi tulisi kuuloonkaan, ja että Suomestakin se tulisi poistaa.
Nämä meidän " kotimaiset" somalit ynnä muut tummaihoiset eivät voisi vähempää olla kiinnostuneita koko lakupatukasta tai sen kääreestä, että nyt meni vähän hukkaan tuo sun uhosi..
Ettekö te nyt näe yhtään nenäänne pidemmälle? Juuri teidän mielestänne joku kuva voi olla ihan hassunhauska, eikä muka " loukkaa" ketään, mutta tuommoinen " neekerinaama" on kyllä ihan kansainvälisesti tunnistettu hahmoksi, jonka tarkoituksena on nimenomaan naureskella tummaihoisille, pilkata heidän tummempaa väriään ja muita ominaisuuksia.
Pärjätäkseen muualla kuin hölmölässä Fazerin ei kannata antaa itsestään kuvaa, jossa se käyttää kyseenalaiseksi todettua piirroshahmoa.
Mutta liikuttavaa on miten rajulla innolla av-mammat haluavat puolustaa omaa rajoittunutta maailmankuvaansa.
usko nyt jo, ettei niillä sinun jostakin syystä vihaamillasi tummaihoisilla maahanmuuttajilla ole osaa tai arpaa tässä jupakassa. joten sinunkin on ihan turha täällä yrittää yllyttämistä eri kansanryhmiä vastaan.
ja lakkaa meuhkaamasta täällä asiasta, josta et todellisuudessa edes mitään tiedä!
muita vinompi silmäisempiä kohtaan. Tiedä mitä traumoja heille siitä tulee...
Ja tuo Elovena-pakkauksen vaalea blondi vasta onkin.. siis ettekö te vaaleat suomiblondit ole jo aivan traumoissanne sen takia?!
Mutta ei siihen pidä suostua. Ja varsinkin jos niitä neekereitä ei edes itseään se häiritse.
Vierailija:
muita vinompi silmäisempiä kohtaan. Tiedä mitä traumoja heille siitä tulee...Ja tuo Elovena-pakkauksen vaalea blondi vasta onkin.. siis ettekö te vaaleat suomiblondit ole jo aivan traumoissanne sen takia?!
eiköhän geisha-paperi ole jo vaihdettu, siinä taitaa nykyisin olla jotain kukkia vaan?
Traumoja tämän keskustelun perusteella voi tulla:
a) mainostajista, jotka eivät tajua että maailma ympärillä muuttuu ja tiedon lisääntyessä aiemmat stereotyyppiset käsitykset muiden kansojen edustajista eivät ehkä anna kovin fiksua kuvaa
b) näistä veuhkaajista, jotka pitävät kansalaisoikeutenaan saada OSTAA tuotteita joita markkinoidaan kyseenalaisten kuvien avulla JA vaikka mainostajat itse jo haluaisivat niistä luopua
Ja elovena-vertaus on vähän huono, se on kuitenkin supisuomalaisten luoma tuote supisuomalaisille markkinoille ja sen esittämä kuva suomalaisesta kansallispukuisesta naisesta saadaan helposti yhdistettyä kansallisromanttiseen maalaismaisemaan, eikä se yritäkään tuoda mitään väheksyvää tai vähättelevää kuvaa suomalaisista yleisemmin.
Kun jonkun asian tuntee ja tietää vastaanottajienkin tuntevan, voi kuvilla ja symboleilla jo vähän leikitelläkin.
kuka siitä loukkaantui ja miksi? eikö mitään kuvia saa laittaa?
eli ei kait niillä ulkomaalaisilla mitään ollut tuota paperia vastaan