Yleinen hälytyssireeni ääni
Taannoin kouhkattiin niistä väestösuojista ja oli joku yleisen hälytyssireenin testaus. Omalla asuinalueella ääni oli testauksessa olematon eikä kuulunut asunnon sisään. Ulkona oli kuulunut vähän kovempana.
Niin tehtiinkö näille asioille jotakin noiden testausten jälkeen?
Oli ilmestynyt asuintalon alailmoitustaululle sellainen infolappunen yleisestä hälytyksestä mutta mitä noilla lappusilla tekee jollei se sireenin ääni kuulu esim. asuintaloon sisälle?!
Eli etenikö nämä puutteet joita tuolloin esiintyi eri asuinalueilla ja paikkakunnilla niin toimenpiteisiin?
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
Siis noita sireeneitähän testataan (ja on testattu jo vuosikymmenien ajan) joka kuukauden ensimmäinen maanantai klo 12.
Kyllä mutta kun ei ne kuulu. Ennen (menneinä vuosikymmeninä) kailotti sireenit selvästi että sen kuuli kilometrien päähän mutta nykyisin ei kuulu yhtään mitään asuintalon sisälle.
Siis noita sireeneitähän testataan (ja on testattu jo vuosikymmenien ajan) joka kuukauden ensimmäinen maanantai klo 12.