Onko yksi herkuttelupäivä viikossa liikaa?
Jos oletetaan, että muu syöminen on terveellistä. Onko liikaa sokeria/suolaa jos joka viikko syö 200g suklaalevyn, tai ison sipsipussin tms.
Kommentit (17)
Minulla on joka päivä herkuttelupäivä.
Kaikki mitä suuhuni pistän on hyvää, ja en ole erityisen ronkeli.
Minulla niitä on seitsemän viikossa. Joka päivä menee suklaata, jäätelöä ja kahvileipää. Vuosikymmenet olleet vakiosyömisiä.
Riippuu siitä paljonko syöt herkuttelupäivänä. Jos päivän aikana menee pari kermakakkua ja puoli tusinaa donitseja kokiksen kera, niin joo, silloin on hieman liikaa.
On liikaa jos herkkujen kanssa viikkokalorit menevät yli viikkokulutuksen. Ei ole liikaa jos pysytään alle.
Yhdessä partybagissä sipsejä on kyllä sellainen satsi energiaa että epäilen että yli menee että heilahtaa.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu siitä paljonko syöt herkuttelupäivänä. Jos päivän aikana menee pari kermakakkua ja puoli tusinaa donitseja kokiksen kera, niin joo, silloin on hieman liikaa.
Oli sitten liian työlästä lukea otsikon lisäksi kokonaiset kaksi riviä tekstiä, missä asia oli selitetty?
Mikä himo niihin herkkuihin on? Minusta yksinkertaisin ratkaisu on: ei yhtään herkkupäivää viikossa, niin ei tarvitse miettiä koko asiaa.
Ei todellakaan ole. Se 2 päivää ei ole myöskään. Se nyrkkisääntö on se että syö 80% oikein ja 20% tee mitä haluat. Kunhan toi pysyy.
Mäkin treenaan ja elän terveellisesti ja herkuttelen vkl aina.
Siis koittakaa ymmärtää että ihmisen luonteeseen kuuluu se että jos jotain kieltää, sitä alkaa haluamaan entistä enemmän. Ei se kieltäminen ole koskaan ratkaisu mihinkään.
Se oikea ajattelumalli on se että "tarvitsenko minä tätä" just nyt? jos tuntuu ettei tarvitse niin sillon ne herkut jää hyllylle. Jos tuntuu että okei nyt mä pidän herkuttelupäivän, niin sillon pitää.
Mutta älkää lähtekö siihen pakottamiseen, että jokainen VKL PITÄÄ OLLA HERKKUPV. Sen ei todellakaan pidä olla mitään.
Mikä vatun "herkuttelupåivä"? Syön tasan mitä haluan. Ylipainoa nolla grammaa ja ikää 42vee. Ehkä juuri siksi etten pihtaa itseltäni mitään.
Miksi pitää olla joku herkkupäivä? Ja miksi söisit noin massiivisia määriä?
Minä juon joka päivä pullakahvit ja tuo pulla voi olla esim kääretorttua, paratiisikieppuja, munkki yms. Yksi pulla päivässä ei ole liikaa jos syömiset muuten kohtuulliset. Painoa ja kehonkoostumusta tarkkailemalla pitkän aikavälin ajan saadaan varmuus. Itsellä alkaa nyt keväällä ja kesällä pyöräily, joten laihdutusta tiedossa.
Eipä tuo pyöräily mitään laihduta, jos ruokavalio ei ole kunnossa.. Ellei sitten ole jotain kunnon raskasta pyöräilyä raskaassa maastossa.
Vierailija kirjoitti:
Mikä vatun "herkuttelupåivä"? Syön tasan mitä haluan. Ylipainoa nolla grammaa ja ikää 42vee. Ehkä juuri siksi etten pihtaa itseltäni mitään.
Mulla sama, paitsi sillä erolla että ylipainoa 60kg.
Meillä ei ole ollut neljän lapsen kanssa koskaan karkkipäiviä. Lapset joskus itsekin ihmettelivät kaverien karkkipäiviä. Me vanhemmat emme opettaneet lapsillemme makeiden syöntiä ja niin he eivät olleet koskaan persoja suklaalle ja karkeille. Teini-iässä rupesivat tarkkailemaan sokerin syöntiään jota tietenkin kannustin, vaikkei sitä heillä paljon ollut. En väitä, etteivätkö ollenkaan koskaan karkkeja ja suklaata syöneet kuten jouluna tai pääsiäisenä mutta himoa ei makeaan ollut. Hoikkia olemme kaikki ja lapsenlapsetkin ovat samaa "laatua". Emme ole tehneet syömisestä muutenkaan rakettitiedettä. Ruoka-ajat ovat olleet tärkeitä ja niistä on pidetty kiinni.
Liian vähän, jos minulta kysytään :)
No itse mieluummin söisin esim. suklaata vähemmän kerralla useampana päivänä kuin levyn kerrallaan, mutta makuasia.