Taivaiden prinsessat (K-12). Mitä mieltä olette näin järkyttävästä animaatiosta? Onko liikaa nykyajan ihmisille?
👼🏻Taivaiden prinsessat (K-12) 👼🏻
8-vuotias tyttö ja 4-vuotias poika tapaavat toisiaan fantasiamaailmassa. Tyttö on rohkea prinsessa, joka pitää huolta pienestä pojasta ja pian poikakin haluaa olla samanlainen rohkea prinsessa. Siellä fantasian maailmassa ovat poissa kipu, tuska ja pelko. He ovat onnellisia ja ainoita toisilleen, jotka ymmärtävät heitä. Välillä heidän on kuitenkin poistuttava sieltä, palatakseen myöhemmin uudelleen. Tätä jatkuu ja he ovat toisilleen elämänsyitä.
Eräänä päivänä poika ei enää löydäkään tyttöä fantasiamaailmasta, vaikka aikaisemmin tyttö on ollut fantasiamaailmassa yhä useammin ja yhä pidempään. Poika istuu yksin suruissaan eikä saa tietää miksi elämän prinsessa ei enää saavu hänen luokse.
Poika saapuu fantasiamaailmaan yhä uudelleen, kuitenkaan koskaan löytämättä tuota niin kovasti kaipaamaansa ystäväänsä sieltä.
Pian tämä fantasiamaailmamme hiljenee lopullisesti, kunnes katsoja ymmärtää tytön ja pojan tavanneen Taivaan kodissa. Siellä tyttö oli jo odottanut pientä "prinsessaveljeään" ja jälleennäkemisen riemu on suuri. Katsoja ymmärtää, että tyttö on kuin Vilja Erika ja poika kuin Joensuussa murhattu 4-vuotias.
Rikostutkinta on paljastanut, että julmaa väkivaltaa kokevat lapset pakenevat teon ajaksi fantasiamaailmaan. Vilja Eerikakin kuoli prinsessakoriste hiuksissaan. Elokuvan on tarkoitus herättää keskustelua lasten kokemasta väkivallasta ja osa tuotosta menee lastensuojelun hyväksi.
Mitä tykkäätte animaartion ideasta? Aion sellaisen tehdä lopputyönä.
Kommentit (5)
aloin itkemään tuossa missä tuli taivas....
Kaunis mutta kamala!! Milloin ja.missä tän vois nähdä??
Huh, onpa hurja tarina!!! Tulee sellainen elokuva kuin Tulikärpästen hauta mieleen. Siis teetkö pelkän käsiksen vai animaation myös?? Ei kai animaatiota noin vain tehdä vai missä opiskelet??