Järkyttävän kova tausta"musiikki" sarjoissa ärsyttää!
Yritin eilen illalla katsoa Ruudusta Top Gear Suomea mutta ei pystynyt. Kun perheessä muut ovat nukkumassa, ääntä ei voi pitää kovalla. Tässä ohjelmassa oli hauska ralli"kisa" mutta puheäänet hukkuivat tausta"musiikin" alle.
Taustamelu on saanut suomalaisissa sarjoissa pääroolin. Se ärsyttää suuresti.
Kommentit (8)
Huomasin saman Top Gearissa. Leikolan ääni kuului mutta siitä ei saanut selvää koska taustamusiikki oli kovempi kuin juontajan puheääni.
Kotimaisia sarjoja ei oikein voi iltaisin katsoa jos joku nukkuu viereisessä huoneessa. Taustaäänet ovat liian lujalla, samoin mainokset. Ulkomaisia sarjoja tai elokuvia voi katsoa koska niissä on tekstitys, ei tartte kuulla kaikkea.
En katsonut Leikolaa mutta Arman Alizantin rikosohjelmissa on sama vika; liian kovalla kuuluva taustameteli aika-ajoin. Ärsyttäähän se.
Kaikissa suomalaisissa tuotannoissa puhe hiljaisella ja musat täysillä, joutuu volaa säätämään kokajan. Ei vaan osata.
Ihan siis kaikissa sarjoissa ja leffoissa sama vika. Katon Netflixistä ihan vttu mitä tahansa, niin kaukosäädin kädessä saan koko ajan olla kun pitää laittaa kovemmalle kun ihmiset puhuu ja hiljentää kun ihan mikä tahansa musiikki pärähtää soimaan. Yrittääkö ne käyttää sitä musiikin kovuutta jonain tehokeinona? Lähinnä vituttaa.
Luulis nykyaikana sarjojen/leffojen tekijöillä olevan äänien synkronointi hallussa mutta ei. Taustat ovat hullun kovalla katsojia ärsyttääkseenkö? Vai mikä pointti taustaäänillä on.
Ei tosiaan tajua, mitä ne äänien tekijät ajattelevat. Jos puheesta saa selvää, taustamusiikki / äänitehosteet tulee niin kovaa, että ei sitä kestä kuunnella. Tajuan kyllä, että sillä äänitehosteella on tarkoitus herättää huomio, että nyt tapahtuu jotain. Mutta ei kai se ole tarkoitus, että se tapahtuma on, että katsoja pistää ääniä hiljaisemmalle.