Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HS: Itäisten metroasemien remontit jo kymmeniä vuosia jäljessä

Vierailija
26.02.2024 |

https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000010242720.html

Samaan aikaan kun kantakaupungissa ja sen lähellä kaikki remontit tehdään vuoden parin sisällä, itäisestä kaupungista ei välitetä käytännössä ollenkaan.

Kuka uskaltaa sanoa sen ääneen, että kyse on taas luokkayhteiskunnasta. Eli siitä että siellä asuvilla ihmisillä yksinkertaisesti nähdään pienempi arvo eikä sinne kannata sen takia panostaa. Metroasema voi siellä olla ihan hyvin joku rapistunut neuvostopeltitölli 90-luvun alusta kun ei kansanedustaja tai lobbari sinne kuitenkaan ikinä itse matkusta mistään syystä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

sama se on muissakin asioissa. kun tulee joulu, tulee kantakaupunkiin kauniita riippuvia jouluvaloja ja koristeluita.

kävelykaduissa on lämmitys ettei vaan ihmisten tarvitse liukastella jäässä ja loskassa. kunnossapito tapahtuu joka aamu klo 4 kuin junan vessa, hiiren hiljaa etteivät isokenkäiset herää tai häiriinny.

sitten menet johonkin herttoniemeen tai malmille, kunnossapito ei voisi kaupunkia vähempää kiinnostaa, ei ole joulukoristeita, ei ole mitään kaupungin infraa paitsi puoli vuosisataa sitten valettu reikäinen asfaltti.

kun puhutaan "helsingin" kehittämisestä, puhutaan oikeasti vain etelä- ja länsi-helsingistä. itää ei edes nähdä osana helsinkiä eikä sinne ikinä tule uusia palveluita tai edes perustason kunnossapitoa, siellä asuvat nähdään vain kasvottomana, säilöttävänä halpatyömassana.

Vierailija
2/3 |
26.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valivali jäkä jäkä... pitäskö sen aseman tarjota jotain elämyksiä? Hyvinhän se pelaa ja paikat on ehjiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Valivali jäkä jäkä... pitäskö sen aseman tarjota jotain elämyksiä? Hyvinhän se pelaa ja paikat on ehjiä.

 

Hertsikan asema on kyllä aika rähjäinen pommi.