Sinä joka leivot tai olet leiponut tänään, mitä leivot?
Ennenvanhaan perheenäidit leipoivat lauantaisin. Leivotaanko tai leivottiinko teillä tänään? Mitä leivonnaisia?
Kommentit (24)
Mustikkarahkapiirakkaa. Leivoin "ennenvanhaan" eli n 10v sitten lähes joka päivä jotain. Nykyisin, jos joku tulee käymään.
Huomenna leivon mustikkapiirakkaa, kun tulee vieraita. En montaa kertaa vuodessa leivo ylipäänsä mitään.
Tänään Wilhelmiina-keksejä, huomenna piimälimppua.
Leivoin Saiturin piirakan, nopea, päälle puolukkahilloa ja omenakuutioita. Jäi huomisen päiväkahvillekin.
Suklaamuffinsseja tein hetken mielijohteesta. Viime lauantaina muuten tein myös näitä ja suolaisena leivonnaisena kukkosia.
Leivoin kauraleipää ja ihmettelin kun nyt meinasi vähän kärähtää uunissa vaikka tein kuten ennenkin, ainut ero että annoin kohota normaalia kauemmin kun ajattelin ettei se ainakaan haitaksi olisi.
Jouduin saikulle silmätulehduksen takia, ku joudun laittaa tippoja tunnin välein. (Ei rähmi, ei vuoda eikä kuulemma voi tarttua silmälääkärin mukaan) Saikulla on tylsää joten oon nyt käyttäny energiaani keittiössä ja leiponu töihin lusikkaleipiä, kahdenlaisia kaurakeksejä, haarukkaleipiä ja seuraavaks teen wilhelmiinoja. En yleensä ikinä leivo mut tuun mökkihöperöks täällä ton herätyskelloni kanssa mikä soittaa tunnin välein!
Tänään oli työpäivä, joten en leiponut. Huomenna perunarieskaa, vuokaleipää, mustikkamuffinseja ja ehkä jotain muuta jos leivarissa riittää lämpö.
Masaliisan ja täytekakun. Huomenna juhlitaan lapsen synttäreitä.
En välitä leipomisesta joten mielelläni olisin skipannut sen.
En ole pitkään aikaan leiponut, mutta juuri nyt on kaksi ananas-kookoskakkua uunissa.
Pellillisen (12) karjalanpiirakoita. Kahville tuli poikani, miniäni ja 3 lastenlasta. Hieno iltapäivä.
Nykyajan perheenäidit ostavat kaupan pakastekaapista pussillisen voisilmäpullia. 5 kpl sisältävä pussi maksaa vain 4,65 euroa. Uunissa paistuu kypsiksi, tuoksuu hyvältä. Ja hyviä on!