Mitä luulette, että mikä on venäläisten motiivi ostaa isoja kiinteistöjä suomesta?
Omalta paikkakunnaltani olivat yrittäneet ostaa vanhaa koulua, keskellä ei mitään mutta suhteellisen lähellä varuskuntaa. Mielestäni mitään järkevää toimintaa ei siihen rakennukseen olisi saanut sijaintinsa vuoksi. Miksi he haluavat nimenomaan ostaa näitä valtavan suuria rakennuksia? En keksi itse muuta kuin että aikoisivat käyttää niitä jonkinlaisina tukikohtina sotilaallisessa tilanteessa.
Kommentit (9)
Oma teoriani:
Maa on jo miehitetty about 100 000:lla venäläisellä.
Sotilaille on jo ostettu valmiiksi kiinteistöt.
Tai miehityksen tullessa täällä on jo valmiit kiinteistöt uusille venäläisille miehittäjille joissa yöpyä.
Ks. Tukholman profetia.
Vierailija kirjoitti:
Oma teoriani:
Maa on jo miehitetty about 100 000:lla venäläisellä.
Sotilaille on jo ostettu valmiiksi kiinteistöt.
Tai miehityksen tullessa täällä on jo valmiit kiinteistöt uusille venäläisille miehittäjille joissa yöpyä.
Ks. Tukholman profetia.
Minusta suomalaisten pitäisi katsoa realiteetteja eikä ottaa asiaa tunteella.
Venäläiset eivät ole ystäviämme.
-sama
Minunkin paikkakunnaltani ostaneet tärkeän tukikohdan. Paikka jossa suoritettiin ILMAVALVONTAA sodan aikana. Repikää siitä.
Helppo nuo on tosipaikan tullen poksauttaa taivaan tuuliin. Koordinaatit on kaikkien tiedossa.
Voihan se olla että joku oikeastikin vaan tarvitsee varastotilaa tavaroilleen.
Täyttävät ne paikat hetekoilla ja sitten vaan isännät 50e natisuttamaan.
Takana on lisätä omistusta ja luoda viides kolonna kohdemaahan, ko. tapauksessa Suomeen. Siitä on kätevä lietsoa vihaa venäläisiä kohtaan ja sitten muistuttaa, että Venäjä suojelee kansalaisiaan yli Venäjän rajojen, vaikka todellinen tarve on joko valloittaa tai saada venäläismielinen hallinto.
Temppu oli helppo tehdä Ukrainassa, jossa asui valmiiksi paljon Venäjän kansalaisia.
Kyllähän se ihmetyttää. Suurin osahan niistä kiinteistöistä on lentokentän, junaradan tai meren lähistöllä. Tässä nyt ei edes tiedä ketä venäjän rajalta on yli tullut ja osa jopa kadonnut. Lisää tulossa. Miehittävätkö näitä kiinteistöjä. Ei olla sinisilmäisiä.